הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
הרב יהודה דידי: מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך...

כוכב הצפון, גיליון 2363, 30.11.18

ד. יהודה

 

מכתב גלוי מלב אל לב לראש העירייה הנבחר: רון קובי.

בעוד יומיים, יום ראשון בערב, ידליקו המוני בית ישראל בעיר הקודש טבריה, בארץ ובעולם כולו, את הנר הראשון של חנוכה, לפרסום הנס הגדול שהיה בתקופת הבית השני (בשנת ג' אלפים תרכ"ב), עת גזרה מלכות יוון הרשעה, שלוש גזרות על עם ישראל, כדי להשכיח את התורה:

א.         גזרו על החודש - לבטל את "קידוש החודש". ב. גזרו על המילה - לבל ימולו את בניהם. ג. גזרו על השבת - לבל ישמרו את השבת

רבינו משה בן מימון (הרמב"ם, בספרו ה"יד החזקה", הלכות חנוכה פרק ג), כותב כך: "בבית שני, כשמלכו יון, גזרו גזרות על ישראל ובטלו דתם, ולא הניחו אותם לעסוק בתורה ובמצות, ופשטו ידם בממונם ובבנותיהם, ונכנסו להיכל ופרצו בו פרצות, וטמאו הטהרות וצר להם לישראל מאד מפניהם, ולחצום לחץ גדול, עד שריחם עליהם א-להי אבותינו והושיעם מידם והצילם, וגברו בני חשמונאי הכהנים הגדולים והרגום, והושיעו ישראל מידם והעמידו מלך מן הכהנים וחזרה מלכות לישראל, יתר על מאתים שנה עד החורבן השני... ומדליקין בהן הנרות בערב, על פתחי הבתים בכל לילה ולילה משמונת הלילות, להראות ולגלות הנס, וימים אלו הן הנקראין: חנוכה... והדלקת הנרות בהן מצוה מדברי סופרים" (- מצווה שאינה מן התורה, אלא מתקופה מאוחרת יותר).

אותו פך שמן טהור שמצאו - הכיל כמות שמן להדלקת המנורה שבמקדש (זו בת שבעת הקנים, ולא מה שנקרא היום "חנוכיה" – עם שמונה קנים + קנה לשמש), ונעשה בו נס שהספיק להדליק שמונה ימים, עד שכתשו זיתים והוציאו מהם שמן חדש טהור.

הנרות הללו שאנו מדליקים זכר לאותו הנס - האירו את בתי ישראל וגם את בתי האנוסים באינקוויזיציה הנוראה בספרד. גם את "מחנות העבודה" בשואה האיומה - שמסרו נפשם וסיכנו חייהם לקיים מצווה זו, אף שאינה מן התורה.

לא רק בשמן פגעו היוונים, גם במנורה עצמה. המדרש (רבה בראשית סה, כב) מספר כשביקשו היוונים לבזוז את אוצרות בית המקדש, הם חששו להיכנס לתוכו. נתנו שוחד ליהודי פורק-עול, בשם: יוסף משיתא, כדי שייכנס ויסכן את חייו. בתמורה, הם הבטיחו לו שהוא יקבל את הפריט הראשון שיוציא. נכנס, והוציא את מנורת הזהב. אמרו לו: "מנורה זו נאה למלך!  כנס שוב, ומה שתוציא הפעם - יהיה שלך!" סירב, ואמר: "לא די שהכעסתי את בוראי פעם אחת, אכעיסנו פעם שניה?!" הבטיחו לו את כל דמי הגביה של המכס במשך שלוש שנים (תקופה של מעל חצי קדנציה של ראש עיר, אך עם שכר הרבה יותר גבוה), ולא הסכים! אמר: "לא די שהכעסתי לא-להי פעם אחת, אלא שאכעיסנו פעם שניה?!" ראו שלא הועילו הפיתויים, החלו האיומים: מה עשו לו נתנו אותו בשולחן של נגרים, והיו מנסרים בו. היה מצווח ואומר: "ווי, אוי, אוי שהכעסתי לבוראי!"  ועליו דרשו חכמים לשבח את הפסוק: "וירח את ריח בגדיו... אל תקרא 'בגדיו', אלא: בוגדיו'".

ללא ספק בחירתך לתפקיד ברוב של 45% מצביעים, זו עדות לכך שאותו ציבור דרש שינוי. שינוי בהנהגה, שינוי בסדר עדיפויות, שינוי ביחס ועוד.

הכל מודים שאין אדם מושלם, ובכל ייצור שבעולם אפשר למצוא חסרונות ופגמים. אך כל זה הוא נחלתו האישית של אותו אזרח או מנהיג, שהתנהגותו לא רצויה, ואין להקיש מכך על אותה מורשת, או הלכה או חוק, שהוא הפר ולא קיים בכוונה, או שלא בכוונה - כדי לפסול, או לבעוט בתורה עצמה!

אפשר לחלוק ולכעוס על כמה הנהגות (לא על הלכות) של קבוצה זו או אחרת. אפשר לקיים מצוות גם בסתר ואפשר לנהל עיר בניגוד לדעתם של אזרחים מסוימים.

אך בהחלט אסור למרוד בבורא עולם ובמצוותיו! אין מקום ואין לשום יצור בעולם מנדט לצאת בהכרזות על פתיחת אתרים ועסקים בשבת קודש!  אין זו מלחמה נגד החרדים! זוהי מלחמה בבורא עולם! זוהי מלחמה בהקדוש ברוך הוא, שבחר בנו מכל העמים ונתן לנו תורת אמת!

"עד כאן תחום שבת" – אמר רבו של רבי מאיר בעל הנס לתלמידו!

רון! ביום הראשון לכהונתך עקרת את דלתות הלשכה - וזו זכותך! אבל באותו רגע קבעת במקום מזוזה כשרה!

עשה כן גם בהנהגה שלך: עקור חוקי עזר שלא נראים לך. שנה תקנות שאינם מקובלות עליך.  החלף עובדים שאינם מתאימים בעיניך - בדיוק כמו בעקירת דלתות הלשכה. אך בה' אל תמרוד, ובדיוק כמו בקביעת "המזוזה" - שמור את השבת והדת היהודית! רון! חזור בך! זכור! יש קונה עולמו בשעה אחת!

מלב כנה וכואב, ד. יהודה

 

וְכִי יֵשׁ יוֹם, לְאֵל אָיוֹם, וְדִין עַל כָּל הַמַּעֲשֶֹה

הִשְׁתּוֹנֵן, וְהִכּוֹנֵן, וְהִתְבּוֹנֵן בְּסוֹדֶךָ. וְהִבַּטְתָּ: מָה אַתָּה, וּמֵאַיִן יְסוֹדֶךָ. וּמִי הֱכִינְךָ, וּמִי הֱבִינְךָ, וְכֹחַ מִי יְנִידֶךָ... (מתוך פיוט לראש השנה - המחבר: רבי יהודה הלוי זיע"א).

ובפרק א' בספר "תומר דבורה" לרבינו הקדוש והגדול המקובל הא - לוקי: רבי משה קורדואירו (הרמ"ק) זצ"ל, כתב: "הֲרֵי אֵין דָבָר נִסְתָּר מֵהַשְׁגָחָתוֹ בְּלִי סָפֵק, וְעוֹד אֵין רֶגַע שֶׁלֹּא יִהְיֶה הָאָדָם נִזּוֹן וּמִתְקַיֵּים מִכֹּחַ עֶלְיוֹן הַשּׁוֹפֵעַ עָלָיו. וַהֲרֵי תִמְצָא שֶׁמֵּעוֹלָם לֹא חָטָא אָדָם נֶגְדוֹ שֶׁלֹּא יִהְיֶה הוּא בְּאוֹתוֹ הָרֶגַע מַמָּשׁ שׁוֹפֵעַ עָלָיו שֶׁפַע קִיּוּמוֹ וּתְנוּעַת אֵבָרָיו, וְעִם הֱיוֹת שֶׁהָאָדָם חוֹטֵא בַּכֹּחַ הַהוּא, לֹא מְנָעוֹ מִמֶּנּוּ כְּלָל, אֶלָּא סוֹבֵל הַקָּבָּ"ה עֶלְבּוֹן כָּזֶה לִהְיוֹת מַשְׁפִּיעַ בּוֹ כֹּחַ תְּנוּעוֹת אֵבָרָיו, וְהָאָדָם מוֹצִיא אוֹתוֹ כֹּחַ בְּאוֹתוֹ רֶגַע בְּחֵטְא וְעָוֹן וּמַכְעִיס, וְהַקָּבָּ"ה סוֹבֵל. וְלֹא תֹאמַר שֶׁאֵינוֹ יָכוֹל לִמְנוֹעַ מִמֶּנּוּ הַטּוֹב הַהוּא, חַס וְשָׁלוֹם, שֶׁהֲרֵי בְּכֹחוֹ בְּרֶגַע כְּמֵימְרֵיהּ לְיַבֵּשׁ יָדָיו וְרַגְלָיו, כְּעֵין שֶׁעָשָֹה לְיָרָבְעָם (מלכים א י"ג, ד). וְעִם כָּל זֶה, שֶׁהַכֹּחַ בְּיָדוֹ לְהַחֲזִיר הַכֹּחַ הַנִשְׁפָּע הַהוּא, וְהָיָה לוֹ לוֹמַר כֵּיוָן שֶׁאַתָּה חוֹטֵא נֶגְדִּי, תֶּחֱטָא בְשֶׁלְּךָ וְלֹא בְשֶׁלִּי, לֹא מִפְּנֵי זֶה מָנַע טוֹבוּ מִן הָאָדָם וְלֹא סָבַל עֶלבּוֹן, וְהִשְׁפִּיעַ הַכֹּחַ וְהֵטִיב לָאָדָם טוּבוֹ...".

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
במד"א ערוכים לאבטח רפואית את מאות האלפים שיגיעו להילולה במירון
לאחר הכנות נרחבות במשך חודשים רבים, מגן דוד אדום ערוך ומוכן לאבטח רפואית את מאות אלפי המתפללים שיגיעו להילולת הרשב"י במירון * מד"א בשיתוף ארגוני ההצלה ובתיאום מלא עם משטרת ישראל וכלל כוחות החירום והביטחון ינהל את האבטחה הרפואית באירוע ממוקד שליטה של מד"א שהוקם בהר מירון. להמשך כתבה.
2 חיילות טברייניות בין מצטיינות נשיא המדינה ליום העצמאות ה-71 למדינת ישראל.
בטקס שנערך ביום העצמאות בבית הנשיא, קיבלו 120 חיילים וחיילות אות הצטיינות על פעילותם ותרומתם למען המדינה. בתוך ה-120 מצטיינים היו 2 חיילות טברייניות שהביאו כבוד והערכה לעיר שלמה. רגע של אושר. להמשך כתבה.
מועצת הדבש ודבוראי ישראל: לכבוד יום הדבורה הבינלאומי שקבע האו"ם 20.5 יפתחו המכוורות ברחבי הארץ את שעריהן, לשבוע חגיגות בסימן יום הדבורה
ב-20.5 יקיים הדבוראי בועז בן זאב - שידור חי בעזרת מצלמה מיוחדת מתוך כוורת דבורים פעילה, בשילוב הסברים ומענה לשאלות להגברת המודעות לחשיבותה של דבורה הדבש בהאבקת גידולים חקלאיים. להמשך כתבה..
יום המוזאונים הבין-לאומי מאי 2019 - כניסה חינם לעשרות מוזאונים ברחבי הארץ
כמדי שנה, מוזאוני ישראל יפתחו את שעריהם לקהל הרחב ללא תשלום ויקיימו מגוון פעילויות בהשראת הנושא השנתי הנבחר ״המוזאון כחממה תרבותית-העתיד של העבר״. להמשך הכתבה..
ספר חדש מתאר צילומים מרתקים של הדמויות הנשיות המרכזיות בתנ"ך, על רקע נופי הגולן
ב-14.5 יתקיים אירוע השקת ספר הצילומים והדמיות החדש והייחודי, המציג תצלומים של נשים בתנ"ך בנופי הגולן, מאת דיקלה לאור, מהמכללה האקדמית כנרת, שרואה אור בימים אלה. הספר מרכז בתוכו 41 צילומים ייחודיים, המהווים 41 סיפורי מקרא. להמשך כתבה.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום שני, 20 מאי2019
Wאבגדהוש
1828293001020304
1905060708091011
2012131415161718
2119202122232425
2226272829303101
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.