הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
הרב יהודה דידי: מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך...

כוכב הצפון, גיליון 2363, 30.11.18

ד. יהודה

 

מכתב גלוי מלב אל לב לראש העירייה הנבחר: רון קובי.

בעוד יומיים, יום ראשון בערב, ידליקו המוני בית ישראל בעיר הקודש טבריה, בארץ ובעולם כולו, את הנר הראשון של חנוכה, לפרסום הנס הגדול שהיה בתקופת הבית השני (בשנת ג' אלפים תרכ"ב), עת גזרה מלכות יוון הרשעה, שלוש גזרות על עם ישראל, כדי להשכיח את התורה:

א.         גזרו על החודש - לבטל את "קידוש החודש". ב. גזרו על המילה - לבל ימולו את בניהם. ג. גזרו על השבת - לבל ישמרו את השבת

רבינו משה בן מימון (הרמב"ם, בספרו ה"יד החזקה", הלכות חנוכה פרק ג), כותב כך: "בבית שני, כשמלכו יון, גזרו גזרות על ישראל ובטלו דתם, ולא הניחו אותם לעסוק בתורה ובמצות, ופשטו ידם בממונם ובבנותיהם, ונכנסו להיכל ופרצו בו פרצות, וטמאו הטהרות וצר להם לישראל מאד מפניהם, ולחצום לחץ גדול, עד שריחם עליהם א-להי אבותינו והושיעם מידם והצילם, וגברו בני חשמונאי הכהנים הגדולים והרגום, והושיעו ישראל מידם והעמידו מלך מן הכהנים וחזרה מלכות לישראל, יתר על מאתים שנה עד החורבן השני... ומדליקין בהן הנרות בערב, על פתחי הבתים בכל לילה ולילה משמונת הלילות, להראות ולגלות הנס, וימים אלו הן הנקראין: חנוכה... והדלקת הנרות בהן מצוה מדברי סופרים" (- מצווה שאינה מן התורה, אלא מתקופה מאוחרת יותר).

אותו פך שמן טהור שמצאו - הכיל כמות שמן להדלקת המנורה שבמקדש (זו בת שבעת הקנים, ולא מה שנקרא היום "חנוכיה" – עם שמונה קנים + קנה לשמש), ונעשה בו נס שהספיק להדליק שמונה ימים, עד שכתשו זיתים והוציאו מהם שמן חדש טהור.

הנרות הללו שאנו מדליקים זכר לאותו הנס - האירו את בתי ישראל וגם את בתי האנוסים באינקוויזיציה הנוראה בספרד. גם את "מחנות העבודה" בשואה האיומה - שמסרו נפשם וסיכנו חייהם לקיים מצווה זו, אף שאינה מן התורה.

לא רק בשמן פגעו היוונים, גם במנורה עצמה. המדרש (רבה בראשית סה, כב) מספר כשביקשו היוונים לבזוז את אוצרות בית המקדש, הם חששו להיכנס לתוכו. נתנו שוחד ליהודי פורק-עול, בשם: יוסף משיתא, כדי שייכנס ויסכן את חייו. בתמורה, הם הבטיחו לו שהוא יקבל את הפריט הראשון שיוציא. נכנס, והוציא את מנורת הזהב. אמרו לו: "מנורה זו נאה למלך!  כנס שוב, ומה שתוציא הפעם - יהיה שלך!" סירב, ואמר: "לא די שהכעסתי את בוראי פעם אחת, אכעיסנו פעם שניה?!" הבטיחו לו את כל דמי הגביה של המכס במשך שלוש שנים (תקופה של מעל חצי קדנציה של ראש עיר, אך עם שכר הרבה יותר גבוה), ולא הסכים! אמר: "לא די שהכעסתי לא-להי פעם אחת, אלא שאכעיסנו פעם שניה?!" ראו שלא הועילו הפיתויים, החלו האיומים: מה עשו לו נתנו אותו בשולחן של נגרים, והיו מנסרים בו. היה מצווח ואומר: "ווי, אוי, אוי שהכעסתי לבוראי!"  ועליו דרשו חכמים לשבח את הפסוק: "וירח את ריח בגדיו... אל תקרא 'בגדיו', אלא: בוגדיו'".

ללא ספק בחירתך לתפקיד ברוב של 45% מצביעים, זו עדות לכך שאותו ציבור דרש שינוי. שינוי בהנהגה, שינוי בסדר עדיפויות, שינוי ביחס ועוד.

הכל מודים שאין אדם מושלם, ובכל ייצור שבעולם אפשר למצוא חסרונות ופגמים. אך כל זה הוא נחלתו האישית של אותו אזרח או מנהיג, שהתנהגותו לא רצויה, ואין להקיש מכך על אותה מורשת, או הלכה או חוק, שהוא הפר ולא קיים בכוונה, או שלא בכוונה - כדי לפסול, או לבעוט בתורה עצמה!

אפשר לחלוק ולכעוס על כמה הנהגות (לא על הלכות) של קבוצה זו או אחרת. אפשר לקיים מצוות גם בסתר ואפשר לנהל עיר בניגוד לדעתם של אזרחים מסוימים.

אך בהחלט אסור למרוד בבורא עולם ובמצוותיו! אין מקום ואין לשום יצור בעולם מנדט לצאת בהכרזות על פתיחת אתרים ועסקים בשבת קודש!  אין זו מלחמה נגד החרדים! זוהי מלחמה בבורא עולם! זוהי מלחמה בהקדוש ברוך הוא, שבחר בנו מכל העמים ונתן לנו תורת אמת!

"עד כאן תחום שבת" – אמר רבו של רבי מאיר בעל הנס לתלמידו!

רון! ביום הראשון לכהונתך עקרת את דלתות הלשכה - וזו זכותך! אבל באותו רגע קבעת במקום מזוזה כשרה!

עשה כן גם בהנהגה שלך: עקור חוקי עזר שלא נראים לך. שנה תקנות שאינם מקובלות עליך.  החלף עובדים שאינם מתאימים בעיניך - בדיוק כמו בעקירת דלתות הלשכה. אך בה' אל תמרוד, ובדיוק כמו בקביעת "המזוזה" - שמור את השבת והדת היהודית! רון! חזור בך! זכור! יש קונה עולמו בשעה אחת!

מלב כנה וכואב, ד. יהודה

 

וְכִי יֵשׁ יוֹם, לְאֵל אָיוֹם, וְדִין עַל כָּל הַמַּעֲשֶֹה

הִשְׁתּוֹנֵן, וְהִכּוֹנֵן, וְהִתְבּוֹנֵן בְּסוֹדֶךָ. וְהִבַּטְתָּ: מָה אַתָּה, וּמֵאַיִן יְסוֹדֶךָ. וּמִי הֱכִינְךָ, וּמִי הֱבִינְךָ, וְכֹחַ מִי יְנִידֶךָ... (מתוך פיוט לראש השנה - המחבר: רבי יהודה הלוי זיע"א).

ובפרק א' בספר "תומר דבורה" לרבינו הקדוש והגדול המקובל הא - לוקי: רבי משה קורדואירו (הרמ"ק) זצ"ל, כתב: "הֲרֵי אֵין דָבָר נִסְתָּר מֵהַשְׁגָחָתוֹ בְּלִי סָפֵק, וְעוֹד אֵין רֶגַע שֶׁלֹּא יִהְיֶה הָאָדָם נִזּוֹן וּמִתְקַיֵּים מִכֹּחַ עֶלְיוֹן הַשּׁוֹפֵעַ עָלָיו. וַהֲרֵי תִמְצָא שֶׁמֵּעוֹלָם לֹא חָטָא אָדָם נֶגְדוֹ שֶׁלֹּא יִהְיֶה הוּא בְּאוֹתוֹ הָרֶגַע מַמָּשׁ שׁוֹפֵעַ עָלָיו שֶׁפַע קִיּוּמוֹ וּתְנוּעַת אֵבָרָיו, וְעִם הֱיוֹת שֶׁהָאָדָם חוֹטֵא בַּכֹּחַ הַהוּא, לֹא מְנָעוֹ מִמֶּנּוּ כְּלָל, אֶלָּא סוֹבֵל הַקָּבָּ"ה עֶלְבּוֹן כָּזֶה לִהְיוֹת מַשְׁפִּיעַ בּוֹ כֹּחַ תְּנוּעוֹת אֵבָרָיו, וְהָאָדָם מוֹצִיא אוֹתוֹ כֹּחַ בְּאוֹתוֹ רֶגַע בְּחֵטְא וְעָוֹן וּמַכְעִיס, וְהַקָּבָּ"ה סוֹבֵל. וְלֹא תֹאמַר שֶׁאֵינוֹ יָכוֹל לִמְנוֹעַ מִמֶּנּוּ הַטּוֹב הַהוּא, חַס וְשָׁלוֹם, שֶׁהֲרֵי בְּכֹחוֹ בְּרֶגַע כְּמֵימְרֵיהּ לְיַבֵּשׁ יָדָיו וְרַגְלָיו, כְּעֵין שֶׁעָשָֹה לְיָרָבְעָם (מלכים א י"ג, ד). וְעִם כָּל זֶה, שֶׁהַכֹּחַ בְּיָדוֹ לְהַחֲזִיר הַכֹּחַ הַנִשְׁפָּע הַהוּא, וְהָיָה לוֹ לוֹמַר כֵּיוָן שֶׁאַתָּה חוֹטֵא נֶגְדִּי, תֶּחֱטָא בְשֶׁלְּךָ וְלֹא בְשֶׁלִּי, לֹא מִפְּנֵי זֶה מָנַע טוֹבוּ מִן הָאָדָם וְלֹא סָבַל עֶלבּוֹן, וְהִשְׁפִּיעַ הַכֹּחַ וְהֵטִיב לָאָדָם טוּבוֹ...".

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
טבריה ויישובי האזור עדיין לא ברשימת נתוני הגיוס המובילים בארץ
דובר צה"ל פרסם את נתוני הגיוס והשירות לילידי שנתון 97' וגם השנה טבריה, הגליל התחתון, עמק הירדן, כפר תבור ומגדל - לא נמצאות כמובילות (או בכלל) באף טבלה. הערים והמועצות המקומיות הצפוניות שמובילות בגיוס לצה"ל בקרב גברים הן יקנעם, נשר וקריית שמונה. בקרב נשים: יקנעם, כרמיאל, נשר.
משלחת רפואית מצרפת הגיעה ללמוד מבית החולים פוריה
נציגי עמותת הליצנים הרפואיים בעיר ליון שבצרפת הגיעו לסיור לימודי במרכז לטיפול בנפגעי אלימות מינית בביה"ח פוריה. הסיבה: המרכז הצפוני הוא הראשון בעולם לכלול בטיפול בנפגעי אלימות ליצנים רפואיים. מיריי ומישל אימבאווד, נשיאי עמותת הליצנים הרפואיים בעיר ליון שבצרפת הגיעו יחד עם מומחים לרפואה משפטית והליצנית הרפואית בלונדין טבונון, למרכז, בעקבות ביקור קודם שערכה בו הליצנית בלונדין לפני כארבע שנים.
ניצולי השואה חוגגים חנוכה
חברי מועדון ניצולי השואה בטבריה, ציינו את חג החנוכה, ביום גדוש של פעילות עת הוזמנו להשתתף בסדנת אפיה מקצועית לכבוד החג, לצד השפים ותלמידי כיתות ט׳ ו-י׳ ממכללת רימונים בעיר. יחדיו קרצו עוגיות, בזקו סוכר על מיני המאפה הרבים ובעיקר פתחו את ליבם בחיבור של אור ותקווה וכח מחבר בין התלמידים הצעירים לצעירים ברוחם. בתום הסדנה הוזמנו המשתתפים לסעודת חנוכה. המשך היום היה טקס מרגש של הדלקת נר ראשון של חנוכה בתחנת משטרת טבריה לצד מפקד התחנה, השיטור העירוני והשוטרים שחלקם אף מצוי בקשר רצוף עם ניצולי השואה ומסייע מעת לעת בכל שנדרש. הדלקת הנר לוותה בשמחה בשירים וריקודים וכמובן אכילת סופגניות.
מרתון Winner טבריה ה -42 יוצא לדרך
מרתון ווינר טבריה ה-42 שייערך ביום שישי ה- 04/01/2019 יתקיים בסימן 42 כפול שתיים: 42 ק"מ מול 42 שנות מרתון. גם השנה יתקיים מקצה של חצי מרתון לאורך 21.1 ק"מ זו הפעם השנייה. עיריית טבריה והעומד בראשה רון קובי שמים דגש שהמרתון השנה יהיה ססגוני וחגיגה ספורטיבית שלמה בשימת דגש על חוויית הרצים. כלל הלקחים מהשנים הקודמות הופקו, במטרה להמשיך להשתפר ולשפר ולהפוך את מרתון טבריה לגדול יותר, מהיר יותר ואיכותי יותר. מרתון Winner טבריה הבינלאומי ה-42, הממותג ברמה הבינלאומית כ:Sea of Galilee Marathon יתקיים ביום שישי ה-04/01/2019 ויפתח את עונת המרתונים הבינלאומיים.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום רביעי, 12 דצמבר2018
Wאבגדהוש
4825262728293001
4902030405060708
5009101112131415
5116171819202122
5223242526272829
130310102030405
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.