הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
הרב יהודה דידי: מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך...

כוכב הצפון, גיליון 2363, 30.11.18

ד. יהודה

 

מכתב גלוי מלב אל לב לראש העירייה הנבחר: רון קובי.

בעוד יומיים, יום ראשון בערב, ידליקו המוני בית ישראל בעיר הקודש טבריה, בארץ ובעולם כולו, את הנר הראשון של חנוכה, לפרסום הנס הגדול שהיה בתקופת הבית השני (בשנת ג' אלפים תרכ"ב), עת גזרה מלכות יוון הרשעה, שלוש גזרות על עם ישראל, כדי להשכיח את התורה:

א.         גזרו על החודש - לבטל את "קידוש החודש". ב. גזרו על המילה - לבל ימולו את בניהם. ג. גזרו על השבת - לבל ישמרו את השבת

רבינו משה בן מימון (הרמב"ם, בספרו ה"יד החזקה", הלכות חנוכה פרק ג), כותב כך: "בבית שני, כשמלכו יון, גזרו גזרות על ישראל ובטלו דתם, ולא הניחו אותם לעסוק בתורה ובמצות, ופשטו ידם בממונם ובבנותיהם, ונכנסו להיכל ופרצו בו פרצות, וטמאו הטהרות וצר להם לישראל מאד מפניהם, ולחצום לחץ גדול, עד שריחם עליהם א-להי אבותינו והושיעם מידם והצילם, וגברו בני חשמונאי הכהנים הגדולים והרגום, והושיעו ישראל מידם והעמידו מלך מן הכהנים וחזרה מלכות לישראל, יתר על מאתים שנה עד החורבן השני... ומדליקין בהן הנרות בערב, על פתחי הבתים בכל לילה ולילה משמונת הלילות, להראות ולגלות הנס, וימים אלו הן הנקראין: חנוכה... והדלקת הנרות בהן מצוה מדברי סופרים" (- מצווה שאינה מן התורה, אלא מתקופה מאוחרת יותר).

אותו פך שמן טהור שמצאו - הכיל כמות שמן להדלקת המנורה שבמקדש (זו בת שבעת הקנים, ולא מה שנקרא היום "חנוכיה" – עם שמונה קנים + קנה לשמש), ונעשה בו נס שהספיק להדליק שמונה ימים, עד שכתשו זיתים והוציאו מהם שמן חדש טהור.

הנרות הללו שאנו מדליקים זכר לאותו הנס - האירו את בתי ישראל וגם את בתי האנוסים באינקוויזיציה הנוראה בספרד. גם את "מחנות העבודה" בשואה האיומה - שמסרו נפשם וסיכנו חייהם לקיים מצווה זו, אף שאינה מן התורה.

לא רק בשמן פגעו היוונים, גם במנורה עצמה. המדרש (רבה בראשית סה, כב) מספר כשביקשו היוונים לבזוז את אוצרות בית המקדש, הם חששו להיכנס לתוכו. נתנו שוחד ליהודי פורק-עול, בשם: יוסף משיתא, כדי שייכנס ויסכן את חייו. בתמורה, הם הבטיחו לו שהוא יקבל את הפריט הראשון שיוציא. נכנס, והוציא את מנורת הזהב. אמרו לו: "מנורה זו נאה למלך!  כנס שוב, ומה שתוציא הפעם - יהיה שלך!" סירב, ואמר: "לא די שהכעסתי את בוראי פעם אחת, אכעיסנו פעם שניה?!" הבטיחו לו את כל דמי הגביה של המכס במשך שלוש שנים (תקופה של מעל חצי קדנציה של ראש עיר, אך עם שכר הרבה יותר גבוה), ולא הסכים! אמר: "לא די שהכעסתי לא-להי פעם אחת, אלא שאכעיסנו פעם שניה?!" ראו שלא הועילו הפיתויים, החלו האיומים: מה עשו לו נתנו אותו בשולחן של נגרים, והיו מנסרים בו. היה מצווח ואומר: "ווי, אוי, אוי שהכעסתי לבוראי!"  ועליו דרשו חכמים לשבח את הפסוק: "וירח את ריח בגדיו... אל תקרא 'בגדיו', אלא: בוגדיו'".

ללא ספק בחירתך לתפקיד ברוב של 45% מצביעים, זו עדות לכך שאותו ציבור דרש שינוי. שינוי בהנהגה, שינוי בסדר עדיפויות, שינוי ביחס ועוד.

הכל מודים שאין אדם מושלם, ובכל ייצור שבעולם אפשר למצוא חסרונות ופגמים. אך כל זה הוא נחלתו האישית של אותו אזרח או מנהיג, שהתנהגותו לא רצויה, ואין להקיש מכך על אותה מורשת, או הלכה או חוק, שהוא הפר ולא קיים בכוונה, או שלא בכוונה - כדי לפסול, או לבעוט בתורה עצמה!

אפשר לחלוק ולכעוס על כמה הנהגות (לא על הלכות) של קבוצה זו או אחרת. אפשר לקיים מצוות גם בסתר ואפשר לנהל עיר בניגוד לדעתם של אזרחים מסוימים.

אך בהחלט אסור למרוד בבורא עולם ובמצוותיו! אין מקום ואין לשום יצור בעולם מנדט לצאת בהכרזות על פתיחת אתרים ועסקים בשבת קודש!  אין זו מלחמה נגד החרדים! זוהי מלחמה בבורא עולם! זוהי מלחמה בהקדוש ברוך הוא, שבחר בנו מכל העמים ונתן לנו תורת אמת!

"עד כאן תחום שבת" – אמר רבו של רבי מאיר בעל הנס לתלמידו!

רון! ביום הראשון לכהונתך עקרת את דלתות הלשכה - וזו זכותך! אבל באותו רגע קבעת במקום מזוזה כשרה!

עשה כן גם בהנהגה שלך: עקור חוקי עזר שלא נראים לך. שנה תקנות שאינם מקובלות עליך.  החלף עובדים שאינם מתאימים בעיניך - בדיוק כמו בעקירת דלתות הלשכה. אך בה' אל תמרוד, ובדיוק כמו בקביעת "המזוזה" - שמור את השבת והדת היהודית! רון! חזור בך! זכור! יש קונה עולמו בשעה אחת!

מלב כנה וכואב, ד. יהודה

 

וְכִי יֵשׁ יוֹם, לְאֵל אָיוֹם, וְדִין עַל כָּל הַמַּעֲשֶֹה

הִשְׁתּוֹנֵן, וְהִכּוֹנֵן, וְהִתְבּוֹנֵן בְּסוֹדֶךָ. וְהִבַּטְתָּ: מָה אַתָּה, וּמֵאַיִן יְסוֹדֶךָ. וּמִי הֱכִינְךָ, וּמִי הֱבִינְךָ, וְכֹחַ מִי יְנִידֶךָ... (מתוך פיוט לראש השנה - המחבר: רבי יהודה הלוי זיע"א).

ובפרק א' בספר "תומר דבורה" לרבינו הקדוש והגדול המקובל הא - לוקי: רבי משה קורדואירו (הרמ"ק) זצ"ל, כתב: "הֲרֵי אֵין דָבָר נִסְתָּר מֵהַשְׁגָחָתוֹ בְּלִי סָפֵק, וְעוֹד אֵין רֶגַע שֶׁלֹּא יִהְיֶה הָאָדָם נִזּוֹן וּמִתְקַיֵּים מִכֹּחַ עֶלְיוֹן הַשּׁוֹפֵעַ עָלָיו. וַהֲרֵי תִמְצָא שֶׁמֵּעוֹלָם לֹא חָטָא אָדָם נֶגְדוֹ שֶׁלֹּא יִהְיֶה הוּא בְּאוֹתוֹ הָרֶגַע מַמָּשׁ שׁוֹפֵעַ עָלָיו שֶׁפַע קִיּוּמוֹ וּתְנוּעַת אֵבָרָיו, וְעִם הֱיוֹת שֶׁהָאָדָם חוֹטֵא בַּכֹּחַ הַהוּא, לֹא מְנָעוֹ מִמֶּנּוּ כְּלָל, אֶלָּא סוֹבֵל הַקָּבָּ"ה עֶלְבּוֹן כָּזֶה לִהְיוֹת מַשְׁפִּיעַ בּוֹ כֹּחַ תְּנוּעוֹת אֵבָרָיו, וְהָאָדָם מוֹצִיא אוֹתוֹ כֹּחַ בְּאוֹתוֹ רֶגַע בְּחֵטְא וְעָוֹן וּמַכְעִיס, וְהַקָּבָּ"ה סוֹבֵל. וְלֹא תֹאמַר שֶׁאֵינוֹ יָכוֹל לִמְנוֹעַ מִמֶּנּוּ הַטּוֹב הַהוּא, חַס וְשָׁלוֹם, שֶׁהֲרֵי בְּכֹחוֹ בְּרֶגַע כְּמֵימְרֵיהּ לְיַבֵּשׁ יָדָיו וְרַגְלָיו, כְּעֵין שֶׁעָשָֹה לְיָרָבְעָם (מלכים א י"ג, ד). וְעִם כָּל זֶה, שֶׁהַכֹּחַ בְּיָדוֹ לְהַחֲזִיר הַכֹּחַ הַנִשְׁפָּע הַהוּא, וְהָיָה לוֹ לוֹמַר כֵּיוָן שֶׁאַתָּה חוֹטֵא נֶגְדִּי, תֶּחֱטָא בְשֶׁלְּךָ וְלֹא בְשֶׁלִּי, לֹא מִפְּנֵי זֶה מָנַע טוֹבוּ מִן הָאָדָם וְלֹא סָבַל עֶלבּוֹן, וְהִשְׁפִּיעַ הַכֹּחַ וְהֵטִיב לָאָדָם טוּבוֹ...".

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
השבוע שהיה - רצף אירועים חדשותיים בטבריה
יום ראשון: תאונת דרכים באזור טבריה עילית – לקראת השעה 15:15 התקבלה קריאה במוקדי ההצלה על שלושה פצועים בתאונת דרכים שאירעה בסמוך לכיכר שלפני צומת פוריה, כמו כן שלושת הפצועים נפצעו בצורה קלה ופונו על ידי אמבולנס מריזן לבית החולים פוריה לקבלת המשך טיפול. קרא עוד...
ראיון בלעדי עם חבר מועצת העיר טבריה דוד אוחנה
ספרדי ראשון בהיסטוריה הממקם עצמו ברשימת 'דגל התורה' לכנסת ה-21 כאשר במקום ריאלי והוא קרוב מתמיד לכהן כחבר הכנסת מטעמה של הסיעה. חבר מועצת העיר דוד אוחנה קרוב יותר מתמיד לכהן כחבר כנסת מטעם מפלגת 'יהדות התורה' המחוברת משתי הסיעות 'אגודת ישראל' ו- 'דגל התורה'. כתבנו אומר שמש יצא לפגוש לראיון את אוחנה בכדי להבין האם העיר טבריה תזכה בכל זאת, לנציגות בכנסת ה-21 והכיצד זה מפלגה אשכנזית מכניסה ספרדי לרשימה שלה לראשונה בהיסטוריה.קרא עוד...
מוטי אוחנה טברייני שנשאר טברייני בטור אישי
כשאני נפגש עם אנשים ששואלים אותי מאיפה אתה? אני עונה תמיד את התשובה הבאה: אני גר בירושלים, אבל במקור אני מטבריה. טברייני זה משהו שמלווה אותך לכל החיים ובשל כך אני רוצה לומר כמה דברים על טבריה. קרא עוד...
יום אלון 2019 "יום פורה, מעניין ומעורר מחשבה במטרה ללמוד על מנהיגות ראויה"
אירוע האזכרה השנתי ליגאל אלון התקיים בשבוע שעבר בקיבוץ גינוסר בנוכחות 500 חניכי מכינות קדם צבאיות ותלמידי תיכון, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, פרופ' שלמה אבינרי ויוסי קוצ'יק, יו"ר הועד המנהל של בית אלון. "אני רואה לפניי קהל צעיר מגוון ומרגש", אמרה הנשיאה חיות, "ואני מקווה שכל אחת ואחד מכם ימצא את הדרך שלו להטות שכם ולהיות מעורב בעשייה ערכית למען הכלל, ובכך לתרום לקידום ולטיפוח החברה הישראלית".. קרא עוד..
בלעדי בכוכב הצפון יוסי אלימלך, הפעיל הפוליטי המרכזי של ראש העיר – אין איום או הסתה כנגד ראש העיר, טעיתי, אוציא הודעה מתקנת
רון קובי נרצח, ישראל כואבת ובוכה. הרוצח: אייטולה – אלו המילים שהופיעו בצדה של תמונת ראש העיר במודעה שהופצה ברשתות החברתיות. ביום שלישי בשבוע שעבר הוגשה תלונה במשטרת ישראל המבקשת ממנה לחקור מי האחראי ליצירה וההפצה של תוכן ההסתה הנוראי הזה, שיש להוקיע אותו לכל הדעות. הטענה בתלונה הייתה כי יש לברר האם מדובר במעשה אלימות של מתנגדי ראש העיר או בניסיון לצייר את ראש העיר בכוונת תחילה כקדוש מעונה ולעורר בעצם בכך פרובוקציה. קרא עוד...
גזבר עיריית טבריה לירן סלמון סיים עבודתו בטבריה לטובת יוקנעם
גזבר עיריית טבריה, לירן סלמון, סיים את עבודתו בעיריית טבריה לטובת עיריית יוקנעם. לירן סלמון, אחד הגזברים היותר טובים ומוערכים שידעה העיר טבריה נוטש את הספינה הטובעת בטבריה ומסיים את תפקידו כגזבר העירייה לאחר תקופה של כשנתיים בתפקידו. קרא עוד...
שחייני עמק הירדן שוב קוצרים הצלחות
הפועל בית איל עמק הירדן יצאה עם קבוצת שחייה קטנה אך ענקית מ"הפריפריה" לאליפות הארץ לגילאים (10-14) חורף 2019 לבריכות קצרות. יצאנו לווינגייט עם יחידת עלית איכותית ומאוזנת יפה - שלוש שחייניות ושלושה שחיינים. קרא עוד...
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
שבת, 23 פברואר2019
Wאבגדהוש
527282930310102
603040506070809
710111213141516
817181920212223
924252627280102
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.