הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 

כוכב הצפון, גיליון 2363, 30.11.18

 

הכירו את תמר, תלמידת כיתה ז' בבית הספר "אורט" בטבריה, וכנראה הסופרת הכי צעירה שתשמעו עליה. היא כתבה את הספר "כוכב באלי" וכדי להוציא אותו לאור - היא צריכה אתכם. אז איך אתם עוזרים לה להגשים את החלום? הסיפור המלא

תמר כהן מציגה את עצמה בביטחון מלא וחיוך כובש כבת 12. אבל האמת היא שזה שקר - היא רק בת 11 וחצי. ולמה זה משנה? כי כשאת כותבת את הספר הראשון שלך, ועומדת להוציא אותו לאור בכיתה ז', כל חצי שנה משנה.

אז נתחיל מהסוף - את הפנים של תמר אתם אולי מזהים ממספר כלי תקשורת ארציים שאירחו את הטבריינית הצעירה שכתבה את ספר הביכורים שלה. היא הספיקה לעניין את הוצאת הספרים "צמרת", לפתוח קמפיין למימון המונים באתר המוכר "הד-סטארט", וכל זה - מבלי לספר דבר להוריה. בגיל 9 היא החלה לכתוב את הסיפור על כוכב באלי, סיפור עם מוסר השכל על ילדה המבקשת להתרחק מהוריה. "לא סיימתי לכתוב את כולו בבת אחת", מספרת תמר בחיוך ביישני. "כל פעם כתבתי חלק נוסף, כשההשראה שלי היא הסופרת האהובה עליי ליאת רוטנר". את הספר הראשון שלה כתבה רוטנר בגיל הצעיר שמונה, והעובדה הזו היא שהיוותה השראה לתמר: "אם היא יכולה - אז גם אני, וכל אחד אחר". כשסיימה את כתב היד, שלחה אותו להוצאת הספרים, ובטופס השליחה נתבקשה להזין כתובת מייל, כזו שלא הייתה לה כי טוב, אחרי הכל, היא רק בת 11. במקום לסגת היא כתבה את זו של אמה, שלא הייתה מודעת לכלום.

"יום אחד קיבלתי מייל משונה", ממשיכה ליזו האם את הסיפור. "הוצאת הספרים כתבה שהיא מתעניינית בכתב היד ותרצה להיפגש איתי. חשבתי שמדובר בטעות, ותמר הסבירה לי את כל העניין כשעדכנתי אותה". האם הנרגשת הייתה בהלם, אבל באותו יום בו נפגשו עם הוצאת הספרים - גילתה שעוד יהיו אנשים שההפתעה שלהם תהיה אפילו יותר גדולה. "בעוד שתמר ישבה בצד, הוא דיבר איתי בלבד על כל הפרטים, החל מתשלום וכלה בעיצוב הספר ואיורו", היא מפרטת. "בתור שוטרת, הדבר הראשון שאני חושבת עליו הוא החוק ואני שיערתי שהוא מדבר רק איתי כי היא ילדה קטנה, ואני, כמובן, האפוטרופוסית שלה".

כשהגיעו לנושא העיצוב בספר תמר התעקשה להביע את דעתה ולהגיד שהיא תקבע בנושא הזה. כשהמו"ל שמולה הסתכל עליה במבט משונה, היא הסבירה: אחרי הכל אני כתבתי אותו.

"ופה הוא היה בהלם גמור", ליזו משחזרת בעיניים בורקות. "הוא לא העלה בכלל בדעתו שילדה כתבה את כל זה".

 

הכל או כלום

בהוצאה, כאמור, התלהבו מהספר. עלות הוצאתו לאור היא 34 אלף ש"ח, סכום שליזו הייתה מוכנה לבשמחה כדי להגשים את החלום של תמר. "אמא הייתה יכולה לקחת הלוואה ולשלם את זה, אבל לא רציתי", אומרת תמר בקול בטוח ובבגרות מקסימה. "הסיבה שפתחתי הד סטארט היא כי רציתי שהספר יצא לאור בעקבות האמונה והרצון של אנשים אחרים, לאו דווקא המשפחה שלי".

הד סטארט, למי שעוד לא מכיר, הוא אתר ישראלי שמטרתו מימון המונים. גולשים מעלים את רעיון הפרויקט שלהם לאתר, נוקבים בסכום כסף מסוים לו הם זקוקים ומבקשים מהציבור לתמוך במיזם שלהם. למעלה מ-2,000 פרויקטים יצאו לאור בעקבות האתר, ביניהם של חברת הכנסת תמר זנדברג, מוזיקאים כמו חנן בן ארי ולהקת ג'יין בורדו וגם אחד משלנו - הסופר הצעיר אסיף אלקיים מהיישוב פוריה, שהוציא לאור לא מכבר את ספרו השני.

 

נכון לכתיבת שורות אלה תמר גייסה 12,470 ש"ח - מתוך 34 אלף להם היא זקוקה. עוד 29 ימים ייגמר הפרויקט בהכל או כלום - אם כלל הכסף יגוייס הספר יצא לאור, ואם לא - תמר תוותר על החלום בשלב זה. אם גם אתם מעוניינים לתמוך בהוצאתו לאור של הספר "כוכב באלי", אתם מוזמנים להיכנס לאתר הד-סטארט ולחפש "כוכב באלי - תמר כהן", או לחילופין, להיכנס לדף הפייסבוק של כוכב הצפון ולמצוא שם את הקישור.

וכדי שתדעו במה אתם הולכים לתמוך - הנה חלק בלעדי מהספר:

אימא העדיפה שלא לומר כלום. רצתי לחדר בבכי וכעסתי על הוריי שכך לא האמינו לי.

"ג'יני שלי היקר, הלוואי שהייתי גרה בכוכב רחוק מאוד - לא בגלקסיה הזאת. רחוק רחוק. לבד. ושכל מה שארצה ואבקש יהיה שם. יקראו לו כוכב "באלי". ואנא ממך - עשה שקופסת הצבעים הזו תישאר כאן. אני לא גנבת ושקרנית."

"את בטוחה?" שאל הג'יני, "מה עם ההורים שלך? מה עם המשפחה? הם אוהבים אותך, אני בטוח. אל תעשי צעד פזיז כזה! את תצטערי..."

אבל ברגע כזה - של בלבול וכעס - צעקתי בכל הכוח: "עכשיו! אני רוצה שתיקח אותי לשם עכשיו!" אימא שמעה את הצעקה שלי, רצה לחדר וראתה לשנייה את הג'יני. כך היא הבינה שכל מה שסיפרתי היה נכון. אבל בדיוק אז...נעלמנו הג'יני ואני הרחק מפה.

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
מגדולי פסלי הארץ חי כאן בטבריה בצניעות בינינו הפסל שמואל בו עמי – אגדה והיסטוריה מהלכת
לעיתים מסתובבים בינינו אנשים גדולים, שסוחבים אחריהם היסטוריה שלמה, תרבות והישגים שאמורים לנפח לנו את הגאווה הטבריינית מקצה על קצה, אבל אנחנו לא יודעים עליהם מספיק, לא רואים את הפלא שמתרחש תחת ידינו ובינינו, את האוצרות הטמונים במקום שאינו מכבד אותם מספיק, במקום להיות מוצגים בגלריית אומנות מרהיבה בטבריה. איזה פספוס, זו הייתה הרגשתי, כשביקרתי במקום בו אצורים אוצרות הפסלים והתמונות המדברות היסטוריה שלמה, בביתו של הפסל הטברייני שמואל בן עמי. לכתבה המלאה והסרטון שמלווה איתה, בגיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון..
לא לוקחים סיכון – מתכוננים למחסור באספקת המים במקרה חירום
מעיינות ישועה גם בחירום - כנס בטחון מים באגודת המים של עמק הירדן בכנס בטחון מים שקיימה אגודת המים בעמק הירדן ביום חמישי האחרון, הוצגו האיומים השונים והתרחישים האפשריים העלולים להוביל לפגיעה באספקת המים לתושבים והוצגו פתרונות ומתקנים מתקדמים להתמודדות במצבי חירום. עוד נדונה בכנס הסכנה הסניטרית האפשרית בשל תמותה גבוהה של מאות אלפי בעלי חיים, עקב חוסר במים. לכתבה המלאה כנסו גיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון...
תקפו שוטרים ושוחררו ממעצר לאחר שעות ספורות
באופן נדיר לעבירת תקיפת שוטרים, השופטת ברלינר-לוי קיבלה את בקשתו של עורך הדין ד"ר ניסן שריפי והאריכה את מעצר החשודים למשך שעות בלבד. ארבעה בני משפחה אחת במושב הזורעים ליד טבריה הובאו ביום שישי האחרון להארכת מעצרם בשל תקיפת שוטרים אשר באו להגן על חברת המים "מי ג'"ת" של המועצה האזורית גליל-תחתון בעת ביצוע עבודות בנחלה של המשפחה במושב ביום חמישי בערב. לכתבה המלאה כנסו גיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון...
מבצע ניקיון 'שביל סובב כינרת' לפסח
רשות הכינרת ברכו את ההנהלה, המורים, המדריכים הצעירים והתלמידים המקסימים מבית ספר האזורי "מול גלעד" מקיבוץ אשדוד יעקב, 400 תלמידים מכיתות א' עד ח', תושבי רכס הפוריות וקיבוצי עמק הירדן על פרויקט הניקיון השנתי לקראת חג הפסח. התלמידים הגיעו מלווים בצוות מורים ומדריכים, קבלו כפפות ושקיות זבל גדולות של רשות הכינרת, וניקו את השביל מאשפה רבה שהצטברה. לכתבה המלאה כנסו גיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון...
מניתוח פשוט בשקדים אבירם דן ז"ל בן 44 מצא את מותו
מקרה מזעזע בו נכנס בחור בן 44 אבירם דן לניתוח שקדים בגרון, ניתוח הנחשב לניתוח קל שבקלים ונעשה מידיי יום ביומו בעשרות פעמים בשבוע וכאן בבית החולים פוריה אבירם מוצא את מותו. לכתבה המלאה כנסו גיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון...
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
שבת, 20 אפריל2019
Wאבגדהוש
1431010203040506
1507080910111213
1614151617181920
1721222324252627
1828293001020304
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.