הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 

כוכב הצפון, גיליון 2363, 30.11.18

 

הכירו את תמר, תלמידת כיתה ז' בבית הספר "אורט" בטבריה, וכנראה הסופרת הכי צעירה שתשמעו עליה. היא כתבה את הספר "כוכב באלי" וכדי להוציא אותו לאור - היא צריכה אתכם. אז איך אתם עוזרים לה להגשים את החלום? הסיפור המלא

תמר כהן מציגה את עצמה בביטחון מלא וחיוך כובש כבת 12. אבל האמת היא שזה שקר - היא רק בת 11 וחצי. ולמה זה משנה? כי כשאת כותבת את הספר הראשון שלך, ועומדת להוציא אותו לאור בכיתה ז', כל חצי שנה משנה.

אז נתחיל מהסוף - את הפנים של תמר אתם אולי מזהים ממספר כלי תקשורת ארציים שאירחו את הטבריינית הצעירה שכתבה את ספר הביכורים שלה. היא הספיקה לעניין את הוצאת הספרים "צמרת", לפתוח קמפיין למימון המונים באתר המוכר "הד-סטארט", וכל זה - מבלי לספר דבר להוריה. בגיל 9 היא החלה לכתוב את הסיפור על כוכב באלי, סיפור עם מוסר השכל על ילדה המבקשת להתרחק מהוריה. "לא סיימתי לכתוב את כולו בבת אחת", מספרת תמר בחיוך ביישני. "כל פעם כתבתי חלק נוסף, כשההשראה שלי היא הסופרת האהובה עליי ליאת רוטנר". את הספר הראשון שלה כתבה רוטנר בגיל הצעיר שמונה, והעובדה הזו היא שהיוותה השראה לתמר: "אם היא יכולה - אז גם אני, וכל אחד אחר". כשסיימה את כתב היד, שלחה אותו להוצאת הספרים, ובטופס השליחה נתבקשה להזין כתובת מייל, כזו שלא הייתה לה כי טוב, אחרי הכל, היא רק בת 11. במקום לסגת היא כתבה את זו של אמה, שלא הייתה מודעת לכלום.

"יום אחד קיבלתי מייל משונה", ממשיכה ליזו האם את הסיפור. "הוצאת הספרים כתבה שהיא מתעניינית בכתב היד ותרצה להיפגש איתי. חשבתי שמדובר בטעות, ותמר הסבירה לי את כל העניין כשעדכנתי אותה". האם הנרגשת הייתה בהלם, אבל באותו יום בו נפגשו עם הוצאת הספרים - גילתה שעוד יהיו אנשים שההפתעה שלהם תהיה אפילו יותר גדולה. "בעוד שתמר ישבה בצד, הוא דיבר איתי בלבד על כל הפרטים, החל מתשלום וכלה בעיצוב הספר ואיורו", היא מפרטת. "בתור שוטרת, הדבר הראשון שאני חושבת עליו הוא החוק ואני שיערתי שהוא מדבר רק איתי כי היא ילדה קטנה, ואני, כמובן, האפוטרופוסית שלה".

כשהגיעו לנושא העיצוב בספר תמר התעקשה להביע את דעתה ולהגיד שהיא תקבע בנושא הזה. כשהמו"ל שמולה הסתכל עליה במבט משונה, היא הסבירה: אחרי הכל אני כתבתי אותו.

"ופה הוא היה בהלם גמור", ליזו משחזרת בעיניים בורקות. "הוא לא העלה בכלל בדעתו שילדה כתבה את כל זה".

 

הכל או כלום

בהוצאה, כאמור, התלהבו מהספר. עלות הוצאתו לאור היא 34 אלף ש"ח, סכום שליזו הייתה מוכנה לבשמחה כדי להגשים את החלום של תמר. "אמא הייתה יכולה לקחת הלוואה ולשלם את זה, אבל לא רציתי", אומרת תמר בקול בטוח ובבגרות מקסימה. "הסיבה שפתחתי הד סטארט היא כי רציתי שהספר יצא לאור בעקבות האמונה והרצון של אנשים אחרים, לאו דווקא המשפחה שלי".

הד סטארט, למי שעוד לא מכיר, הוא אתר ישראלי שמטרתו מימון המונים. גולשים מעלים את רעיון הפרויקט שלהם לאתר, נוקבים בסכום כסף מסוים לו הם זקוקים ומבקשים מהציבור לתמוך במיזם שלהם. למעלה מ-2,000 פרויקטים יצאו לאור בעקבות האתר, ביניהם של חברת הכנסת תמר זנדברג, מוזיקאים כמו חנן בן ארי ולהקת ג'יין בורדו וגם אחד משלנו - הסופר הצעיר אסיף אלקיים מהיישוב פוריה, שהוציא לאור לא מכבר את ספרו השני.

 

נכון לכתיבת שורות אלה תמר גייסה 12,470 ש"ח - מתוך 34 אלף להם היא זקוקה. עוד 29 ימים ייגמר הפרויקט בהכל או כלום - אם כלל הכסף יגוייס הספר יצא לאור, ואם לא - תמר תוותר על החלום בשלב זה. אם גם אתם מעוניינים לתמוך בהוצאתו לאור של הספר "כוכב באלי", אתם מוזמנים להיכנס לאתר הד-סטארט ולחפש "כוכב באלי - תמר כהן", או לחילופין, להיכנס לדף הפייסבוק של כוכב הצפון ולמצוא שם את הקישור.

וכדי שתדעו במה אתם הולכים לתמוך - הנה חלק בלעדי מהספר:

אימא העדיפה שלא לומר כלום. רצתי לחדר בבכי וכעסתי על הוריי שכך לא האמינו לי.

"ג'יני שלי היקר, הלוואי שהייתי גרה בכוכב רחוק מאוד - לא בגלקסיה הזאת. רחוק רחוק. לבד. ושכל מה שארצה ואבקש יהיה שם. יקראו לו כוכב "באלי". ואנא ממך - עשה שקופסת הצבעים הזו תישאר כאן. אני לא גנבת ושקרנית."

"את בטוחה?" שאל הג'יני, "מה עם ההורים שלך? מה עם המשפחה? הם אוהבים אותך, אני בטוח. אל תעשי צעד פזיז כזה! את תצטערי..."

אבל ברגע כזה - של בלבול וכעס - צעקתי בכל הכוח: "עכשיו! אני רוצה שתיקח אותי לשם עכשיו!" אימא שמעה את הצעקה שלי, רצה לחדר וראתה לשנייה את הג'יני. כך היא הבינה שכל מה שסיפרתי היה נכון. אבל בדיוק אז...נעלמנו הג'יני ואני הרחק מפה.

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
16.8.19, יהיה יין לראש השנה - הושג הסכם עבודה ביקבי רמת הגולן
בשעה טובה ומוצלחת נחתם השבוע הסכם עבודה ראשון פורץ דרך ביקבי רמת הגולן בקצרין ובו הישגים משמעותיים לעובדי היקב, כך דיווח אבי גבאי יו"ר ההסתדרות מרחב כנרת. אבי גבאי ביקש להביע תודה מקרב לב ליאיר שפירא מנכ״ל היקב ולצוות ההנהלה אופירה, שאולי, מיקי כהן ושונפלד היינן. תודה מיוחדת לחברי וועד העובדים - מיקי יו״ר הוועד, ישראל ויעקב חברי הוועד ושותפים נאמנים ופעילים לכל אורך המו״מ. תודה לאיציק פרשה מזכיר האיגוד המקצועי של ההסתדרות מרחב כנרת ברמת הגולן. יחד נמשיך למען ציבור העובדים ולהצלחת היקב מספר אחד בישראל עם היין הטוב ביותר בעולם.
16.8.19, אגודת המים בעמק הירדן הגיעה להסדר היסטורי עם מדינת ישראל ורשות המים אשר יבטיח את עתיד החקלאות באזור.
ההסדר הינו תוצאה של תהליך ארוך ועבודה מפרכת, אשר נוהל מול אנשי המקצוע של רשות המים ומשרדי הממשלה. משמעות ההסדר אדירה לחקלאות עמק הירדן ומסירה את איום הקיומי מעל ראשי החקלאים.להמשך קריאה.
16.8.19, בלט בהיעדרו
ביום שני 12.8.19 התקיים בפארק המים "חוף גיא", יום כייף שנתי לעובדי עיריית טבריה. יום חופש ניתן לעובדי העירייה ורבים מהם בחרו לממש את כרטיסי ההנחה ולהגיע ליהנות מיום של חווית מים מהנה ושמחה. ארצי מרדכי, יו''ר ועד העובדים, ניצח על הארגון ביד רמה והוא נראה עובר בין העובדים הרבים ודורש בשלומם. בלט בהיעדרו רון קובי, ראש העירייה.
16.8.19, אם הם אומרים - בטח הם יודעים למה הם אומרים
על החלטת שופטי בג"צ בנוגע לפסילת ההפרדה, בזמן הופעתו של הזמר מוטי שטיינמץ בעפולה, אמר השבוע פרופ' עודד מודריק - מרצה בכיר באוניברסיטת אריאל וסגן נשיא בדימוס של בית המשפט המחוזי בתל אביב. "חוכמת השפיטה אינה מתמצית בהבנת הדין. חוכמת השופט היא גם ההבנה שנקיטת ייקוב הדין את ההר עלולה ללבות מחלקות רבות היקף" (מתוך ציוץ טוויטר של פרופ' מודריק)
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום חמישי, 22 אוגוסט2019
Wאבגדהוש
3128293031010203
3204050607080910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.