הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
סמל אביאל לוי מטבריה, מפקד בסיירת גולני, בטור אישי: איך הפכתי מנער שישב בכלא למפקד בגולני

כוכב הצפון | גיליון 2359 | 2.11.18

יעל הרשקו

  

"אפשר להגיד שהדרך שלי בצבא התחילה עוד כנער לפני הגיוס – בכלא 'אופק'. הייתי שם במאסר אחרי מספר עבירות שביצעתי ולמזלי, בדיוק החל בכלא פרויקט ניסיוני שנקרא פרויקט 'צהלה'. מי שהוביל אותו היה אל"ם (מיל') דן חפץ שבעברו היה מג"ד בגולני. הוא אסף אותנו, קבוצת בני נוער ופעל כדי להחזיר אותנו לדרך הישר. מה שהיה שונה בפרויקט הזה, ובאיש הזה, הוא עצם כך שהוא האמין בנו באמת, ולא רק כי זה מה שעליו לומר. אני זוכר פעם משמעותית אחת, בה הוא אסף את כולנו לשיעור בכיתה עם לוח. זו הייתה עוד שיחת מוטיבציה מצידו, שבאמצעה קמתי ואמרתי לו בצורה נחרצת: 'אנחנו לא מתאימים לדרך שאתה מתכנן בשבילנו ובמיוחד לצה"ל. אנחנו בכלא כי אנחנו עבריינים, אלו החיים שלנו'.

דן לא התרגש מהמילים שלי ורשם על הלוח את השאלה הבאה: איזה תכונות צריך עבריין בישראל? ענינו בחוסן נפשי, אומץ, מנהיגות ועוד תכונות דומות. כשסיימנו לענות מחק דן את המילה עבריין והחליף אותה ב-לוחם/קצין. ואיזה תכונות צריך לוחם/קצין בצה"ל? הוא הקשה עכשיו. האירוע הזה הוא רק משהו קטן שהצליח לחדור נפש שמכוסה בהמון מגנים.

מאוחר יותר השתחררתי מהכלא עם תחושת אופוריה, ועל אף הפרויקט הזה ניתקתי קשר עם כל מי היה בטוח שאני בחצי הדרך למוטב. חזרתי לשטויות, לבעיות ובתוך כל אלו גם הכרתי בת זוג – שפשוט לא הייתה מוכנה לקבל את העובדה שאני מוותר על עצמי. 

אחרי חשיבה רבה החלטתי ליצור שוב קשר עם דן והוא קיבל אותי בזרועות פתוחות. דן שלח אותי למכינת 'אחד משלנו', מקום שהמוטו שלו הוא 'אתה לא מפסיד שנה, אתה מרוויח את החיים', מכינה שבעצם מקנה לך ארגז כלים נרחב מאוד להמשך החיים והצבא. במהלך השנה שם, דן ושחר, ראש המכינה, דיברו איתי על טיסה לפולין (הרי בלימודים לא הייתי), ואחרי חשיבה החלטתי שאני רוצה לראות ממש בעיניים שלי מה קרה שם. במהלך המסע החלטתי: אני רוצה להיות לוחם!

לקראת סוף השנה אני עם פטור משירות צבאי, משפט שעדיין מתנהל ועבר פלילי עשיר ומגוון. התחלתי להילחם – כדי להיות לוחם בצה"ל. בעזרת ליווי מהמכינה קיבלתי את 'המכתב', רק עם הפתעה קטנה: 'ב-20/2/17 אתה מתגייס ל'חוות השומר'. מה חוות השומר? אני רוצה להיות לוחם!

בלי יותר מדי ברירות הגעתי ל'חווה', מה שהיה נקרא בעבר נערי רפול, והתחלתי טירונות בת שלושה חודשים עם משמעת קשה ומפקדות שאיתך בכל רגע. ואני? נופל וקם נופל וקם. אחרי שמירות, מסעות, שיעורים והרבה הצבת מטרות, סיימתי את הטירונות בהצטיינות וקיבלתי אפשרות להישאר בחווה לטירונות נוספת בת חודשיים וחצי – טירונות 'מחלקת קרביים', שאחריה אוכל להגיע לתפקיד לוחמה. הכול הפך להיות יותר קשה (אפילו למערכת כבר התרגלתי), הקפצות בכל לילה, תרגילים, שבועות שטח ואי וודאות מוחלטת.

אחרי חצי שנה של עבודה קשה והרבה יזע וקושי מתמיד, קיבלתי את השיבוץ שלי - "חטיבת גולני". ההתרגשות הייתה אדירה ומגיע הרגע לתרגיל האחרון בחווה שבסופו שני מסוקים לוקחים אותנו לאזור ירושלים, לטקס מרגש ותחושת גאווה עצומה.

ביום ראשון התייצבתי שוב בבקו"ם, והחלפתי את הציוד שהיה לי עד כה לציוד לוחם. משם הגעתי לבא"ח גולני. הייתי מוכן לקשיים הפיזיים והנפשיים מהמכינה וגם מהחווה, והחלטתי לנסות להתקבל לסיירת גולני. אחרי גיבוש קשה של שלושה ימים הקריאו את שמי כאחד מהחבר'ה שממשיכים לסיירת והתחלתי הכל מהתחלה. אחרי חצי שנה של טירונות חזרתי ל-14 חודשי מסלול, אבל אני כבר מבין שהחיים מלאים באתגרים ואנחנו חייבים לעמוד איתנים ולדבוק במטרה. לא רק שהתחלתי את המסלול, גם החלטתי שאני רוצה להיות מפקד. כן, כן, אביאל שלפני שנתיים וחצי השתחרר מהכלא רוצה להיות מפקד בסיירת גולני. בסוף המסלול, בפסגת הר חרמון, הודיעו לי שאני יוצא לקורס מ"כים. בשבוע שעבר סיימתי את הקורס בתור מצטיין צוות ואני חוזר להיות סמל ביחידה. אני רוצה להעביר מסר לכל מי שקורא את זה – גם אם אתם נופלים בדרך אל תוותרו. זה מה שהופך אותנו לחזקים יותר, אל תסתכלו על אנשים ותחשבו 'הוא לא יכול להשתנות'. הכל אפשרי!"

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
מגדולי פסלי הארץ חי כאן בטבריה בצניעות בינינו הפסל שמואל בו עמי – אגדה והיסטוריה מהלכת
לעיתים מסתובבים בינינו אנשים גדולים, שסוחבים אחריהם היסטוריה שלמה, תרבות והישגים שאמורים לנפח לנו את הגאווה הטבריינית מקצה על קצה, אבל אנחנו לא יודעים עליהם מספיק, לא רואים את הפלא שמתרחש תחת ידינו ובינינו, את האוצרות הטמונים במקום שאינו מכבד אותם מספיק, במקום להיות מוצגים בגלריית אומנות מרהיבה בטבריה. איזה פספוס, זו הייתה הרגשתי, כשביקרתי במקום בו אצורים אוצרות הפסלים והתמונות המדברות היסטוריה שלמה, בביתו של הפסל הטברייני שמואל בן עמי. לכתבה המלאה והסרטון שמלווה איתה, בגיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון..
לא לוקחים סיכון – מתכוננים למחסור באספקת המים במקרה חירום
מעיינות ישועה גם בחירום - כנס בטחון מים באגודת המים של עמק הירדן בכנס בטחון מים שקיימה אגודת המים בעמק הירדן ביום חמישי האחרון, הוצגו האיומים השונים והתרחישים האפשריים העלולים להוביל לפגיעה באספקת המים לתושבים והוצגו פתרונות ומתקנים מתקדמים להתמודדות במצבי חירום. עוד נדונה בכנס הסכנה הסניטרית האפשרית בשל תמותה גבוהה של מאות אלפי בעלי חיים, עקב חוסר במים. לכתבה המלאה כנסו גיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון...
תקפו שוטרים ושוחררו ממעצר לאחר שעות ספורות
באופן נדיר לעבירת תקיפת שוטרים, השופטת ברלינר-לוי קיבלה את בקשתו של עורך הדין ד"ר ניסן שריפי והאריכה את מעצר החשודים למשך שעות בלבד. ארבעה בני משפחה אחת במושב הזורעים ליד טבריה הובאו ביום שישי האחרון להארכת מעצרם בשל תקיפת שוטרים אשר באו להגן על חברת המים "מי ג'"ת" של המועצה האזורית גליל-תחתון בעת ביצוע עבודות בנחלה של המשפחה במושב ביום חמישי בערב. לכתבה המלאה כנסו גיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון...
מבצע ניקיון 'שביל סובב כינרת' לפסח
רשות הכינרת ברכו את ההנהלה, המורים, המדריכים הצעירים והתלמידים המקסימים מבית ספר האזורי "מול גלעד" מקיבוץ אשדוד יעקב, 400 תלמידים מכיתות א' עד ח', תושבי רכס הפוריות וקיבוצי עמק הירדן על פרויקט הניקיון השנתי לקראת חג הפסח. התלמידים הגיעו מלווים בצוות מורים ומדריכים, קבלו כפפות ושקיות זבל גדולות של רשות הכינרת, וניקו את השביל מאשפה רבה שהצטברה. לכתבה המלאה כנסו גיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון...
מניתוח פשוט בשקדים אבירם דן ז"ל בן 44 מצא את מותו
מקרה מזעזע בו נכנס בחור בן 44 אבירם דן לניתוח שקדים בגרון, ניתוח הנחשב לניתוח קל שבקלים ונעשה מידיי יום ביומו בעשרות פעמים בשבוע וכאן בבית החולים פוריה אבירם מוצא את מותו. לכתבה המלאה כנסו גיליון הדיגיטלי של כוכב הצפון...
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום שלישי, 23 אפריל2019
Wאבגדהוש
1431010203040506
1507080910111213
1614151617181920
1721222324252627
1828293001020304
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.