הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
חדשות טבריה>
עיר (בלי) מקלט

כוכב הצפון | גיליון 2359 | 2.11.18

יעל הרשקו


 

אנגוואץ וואסה ועליזה שפק ז"ל הצטרפו בחודש האחרון לשורה ארוכה ומצערת של נשים שנרצחו על ידי בעליהן. 20 נשים רק בשנת 2018, ליתר דיוק, שקיפחו חייהן על ידי בעל אלים. בשיחה עם העובדות הסוציאליות של המרכז לטיפול באלימות באגף הרווחה בטבריה, שמענו על הדרך בה מנסים למנוע את המקרה הבא, למה גם הגבר הוא קורבן והאם קשה יותר להתמודד עם מצב האלימות במשפחה בעיר טבריה ובאזור בכלל. ספוילר: כוח אדם מצומצם, ותקציב לא מספק

במרכז לטיפול באלימות בטבריה יש אווירה נעימה. זו הפעם הראשונה שאני מבקרת שם, ואפשר לצפות שבמקום כזה יהיה קצת מפחיד, קצת קשה להיות, אבל האמת היא שמרגישים בבית. בחדר של אורנה ממן, מנהלת המרכז, מחכות לי ארבע נשים שמקבלות אותי בחום, וכשאני מתיישבת מולן, אורנה מתחילה לספר לי על המרכז אליו הגעתי. "אנחנו נותנים כאן מענה לגברים ונשים", היא פותחת. "המענה הוא טיפולי, כמובן, במישור פרטני ובמישור קבוצתי - בו יש לנו שתי קבוצות נשים וקבוצת גברים. בקבוצות עובדים על הדפוסים - מה הביא אותנו לחיות בתוך מערכת יחסים אלימה, ובעצם שאר הקבוצה מתפקדת כמעין קבוצת תמיכה שמקשיבה ונמצאת שם". הרעיון בטיפולים, הן מסבירות, הוא להבין איך הגענו לחיות במערכת יחסים אלימה כזו - משני הצדדים - ואיך עכשיו יוצאים ממנה חזרה לחיים נורמליים ובטוחים.

הטיפול במרכז הוא לא חובה, הרשויות לא מאלצות את בני הזוג (במידה ואין ילדים), ואם השניים לא רוצים לצאת ממעגל האלימות - הם פשוט ישארו בו. "אנחנו לא יכולים להכריח אף אחד להגיע לכאן, לא משנה כמה לדעתנו הוא זקוק לכך", מבהירה צביה נבנצאל, עובדת סוציאלית שגם אחראית על הקשר עם המשטרה. "אם גבר ואישה חיים במערכת יחסים אלימה ולא מוציאים את הבעיה החוצה והבעיה לא נראית לעין אין לי איך להגיע אליהם. הדרכים שלנו הן באמת כשפונים אלינו, או באמצעות המשטרה - כשהמקרה מגיע אליהם הם יוצרים העתק ומעבירים לנו את הדיווח. התפקיד שלי הוא לנסות לגייס את הגבר והאישה לטיפול אצלנו. מעבר לזה, יש בתחנות המשטרה פליירים שלנו".

כשהיא משתמשת במונח לגייס אי אפשר להתעלם מקונוטציית המאמץ שמתלווה אליו. ואכן לגרום לאנשים שחווים התעללות, פיזית או נפשית, להגיע לפתיחות ורצון לשינוי, זה לא עניין פשוט בכלל. "הייתה לי כאן מישהי ששנתיים שלמות אני איתה בקשר ורק עכשיו היא התחילה להגיע לטיפולים אחת לשבוע", מפרטת צביה, "הגבר היה מטופל והיא לא". לשבת עם אישה באוטו מתחת לבית, להגיע אליה למקום העבודה, להתחיל טיפול  אחרי חיזור של שנתיים - כל אלו דברים שכבר עשו העובדות הסוציאליות של המרכז והן לא יהססו לעשות אותם שנית אם כך יוכלו להגיע למי שצריכה את עזרתן. "אבל גם כשבסוף כן מצליחים להיפגש", מוסיפה שושי כהן, שבנוסף להיותה עובדת סוציאלית במרכז גם אחראית על תחום הפגיעה המינית, "לא תמיד קל לשכנע להמשיך את הטיפול ולהגיע למפגש נוסף. הרבה פעמים מגיעים לאישה והיא אומרת שהדברים לא היו ולא נבראו, שיש 'שלום בית' שזה היה חד פעמי… כבר שמענו הכל. אם אישה לא רוצה לפרוץ את המעגל, ואין ילדים המעורבים בסיפור, אין לנו שום דבר לעשות", היא מדגישה שוב.

 

רשימת המתנה וגירעונות

מקרי הרצח של עליזה שפק ואנגוואץ וואסה ז"ל על ידי בעליהן בשבועות האחרונים, לא חלפו מעל ראשיהן של מטופלות המרכז. הדיווחים עליהם גרמו להן להיות חרדות לביטחונן האישי, והעובדות מספרות שהן מדברות ומעלות חששות כמו "אולי גם לי זה יקרה". "זה דווקא יכול לדרבן אותן לפרוץ את המעגל שהן נמצאות בו", אומרת צביה, "אבל מהצד השני אצל חלק זה מקבע את הפחדים וגורם להישאר במקום". כשאני מתעניינת אם המקרים שמדווחים ברמה הלאומית הובילו לזינוק בפניות, מסבירה לי אורנה שלא היה זינוק חריג כי ממילא יש עומס פניות והרבה נשים מבקשות עזרה: "לצערי כוח האדם במרכז מאוד מצומצם. אנחנו עושים את המקסימום, אבל יש גבול לכמה מקרים עובד אחד יכול לטפל בו זמנית. לכן יש נשים שנאלצות להמתין". האירוניה מרקיעה שחקים, אבל ממש כמו במסעדה מפוארת, גם כאן יש רשימת המתנה. נשים נאלצות לחכות גם שנה שלמה לפני שהן יקבלו עזרה מאגף הרווחה מהסיבה הפשוטה שהממשלה לא מתקצבת את הנושא מספיק. "אנחנו אמורות לעבוד רק עם מי שמתגורר בטבריה", אומרת שושי, "אבל אין מרכז אחר באזור, הקרובים נמצאים בבית שאן או בעפולה. לכן יש נשים שמקבלות הפניה למרכז שלנו, ואנחנו מקבלות אותן, לפעמים על חשבון אישה אחרת".

אם היה כוח אדם נוסף הן לא היו מסתפקות רק בלפתוח עוד קבוצה. יש תכניות רבות שהיינו שמחות להוציא לפועל, אומרות כולן, ומספרות על תכניות מניעה וחינוך עוד מגילאי יסודי: חינוך לכבוד, אהבה, אינטימיות ומיניות בריאה. "אני לא מרגישה שאנחנו שמות פלסטר על הפצע", אורנה אומרת בהחלטיות, "אבל כדי לטפל בבעיה מהשורש צריך ללמד ולחנך בבתי הספר. אנחנו דחוקות מבחינה תקציבית ולא יכולות לעשות את הדברים האלו". "אני בטוחה", מצטרפת שושי, "שיש עיריות שיש להן כסף ומשאבים ומתקצבות בעצמן את הרווחה, בנוסף למה שהממשלה נותנת. פה העירייה בגירעונות".

אלימות במשפחה חוצה כל מגזר, דת, עדה ומצב סוציואקונומי - אבל רמה סוציואקונומית נמוכה, אבטלה וחוסר משאבים הם בהחלט גורמי סיכון. אין נתונים מדויקים שמראים על רמת האלימות בפריפריה לעומת המרכז, אבל אורנה מעריכה כי אישה שנמצאת במעמד גבוה יותר, עם יותר משאבים, כנראה תפנה קודם לעורך דין או למטפל לפני שתפנה לשירות הרווחה. ובכלל, מאחר וחייה מעט יותר "נוחים", יהיה לה אורך נשימה להסתיר את המצב בבית. לעומת זאת, בפריפריה, שירותי הרווחה יותר נגישים ובאמת משתמשים בהם יותר, לצד העובדה שמאחר ומדובר בדרך כלל בערים קטנות - קשה להסתיר את המצב מעיני כל. "העובדה שקשה להסתיר את המצב אולי יכולה לעודד אנשים לפנות לרווחה, או גורמת לקרובים לפנות בשביל יקיריהם שסובלים", אומרת אורנה וממשיכה, "אבל מהצד השני יכול להיות שלגבר בתל אביב יהיה יותר קל ללכת לבקש עזרה. במקום קטן תמיד עולה החשש של 'מכירים אותי, יודעים מי אני וכו'".

 

קשה לומר - "אני אלים"

נועה לוי היא העובדת הצעירה בחבורה. הקול שלה עדין ומרגיע ואני מתקשה לדמיין אותה ישובה מדי יום מול גברים שנוהגים באלימות כלפי בנות הזוג שלהן. "הרוב המוחלט של הגברים שמגיעים אלי מחויב לעשות זאת כחלק משירות מבחן", היא פותחת. "מעט מאוד פונים מיוזמתם כי הם יצטרכו להודות: אני אלים. זה משהו שקשה לכל אחד, ובטח לגבר שרוצה לשמור על המצ'ואיזם שלו. הטיפול הוא בצורת שיחה, כמו על ספת הפסיכולוג, ואנחנו עובדים על הרבה אלמנטים של שליטה, כוח וביטחון עצמי - כי לגבר שנהיה אובססיבי וקנאי כלפי אשתו יש ביטחון עצמי מאוד ירוד". לדבריה, האלימות לא חייבת להתבטא במכות פיזיות - זו יכולה להיות אלימות מילולית, רגשית וגם כלכלית, כזו בה בן הזוג חוסם את החשבונות והכסף מאשתו.

"חשוב לי לומר", מציינת אורנה, "שגם את הגבר אנחנו תופסים כקורבן: של עצמו ושל נסיבות החיים. בעבר היה מאוד ברור שיש קורבן ותוקף, שהאישה היא כנועה ותלותית והוא חזק ורע. זה לא מדויק ואפשר לראות המון מערכות יחסים אלימות בהן יש אישה חזקה, מצליחה ואינטליגנטית, ומהצד השני גבר מאוד חלש. אנחנו תופסים את הגבר כקורבן כי אחרת לא נוכל לעזור לו".

 

הפתרון: לאו דווקא גירושים

יש פה ריקוד משותף, הן מצהירות. לכל אחד מבני הזוג יש חלק במערכת היחסים, ובמרכז מלמדים כי לאישה יש כוח - והיא יכולה לעשות שינוי כל עוד תרצה באחד כזה. "היא לא חסרת אונים כמו שחשבו עד היום", אומרות ארבעתן יחד, "ואם נמשיך לתפוס אותה כאישה מוחלשת יהיה מאוד קשה להעצים אותה ולהתגבר על זה". ולהתגבר על זה, לאו דווקא משמעותו גירושים, לדבריהן. הרבה שנים, הן גורסות, אישה מוכה לא הייתה יכולה לדבר על הרגשות שלה. היא לא יכולה לומר שהיא מתגעגעת, אוהבת או חושקת בבן הזוג שלה - אותו בן זוג אלים. "עם השנים הבנו שאם לא נדבר גם על הרגשות החיוביים לא נגיע לשום מקום", מבהירה אורנה. "גבר אלים הוא לא רק אלים, יש לו עוד חלקים - כאלו שהיא אוהבת בו. ברור שאם הוא יקנה טבעת אחרי האגרוף זה לא מפצה, אבל לא תמיד מדובר באגרוף. זו לא תמיד אלימות פיזית, וכמובן ששום סוג אלימות לא באה בחשבון, אבל שניהם יכולים להיות בטיפול ולהוציא אותה לחלוטין ממערכת היחסים. גירושים הם לא תמיד הפתרון - נכון, לפעמים אין שום ברירה וצריך לעשות את זה, אבל הרבה פעמים הטיפול משנה את כל עולמם. הרעיון הוא לגרום לאישה להבין שיש לה נוכחות ומילה במערכת היחסים, והיא יכולה וצריכה לומר לגבר 'אם אתה רוצה לחיות יחד ללא אלימות, בוא נעשה את זה, ואם לא - אז אנחנו לא נהיה יחד'. ואנחנו בהחלט עדות למקרים מדהימים שהגבר משתנה לחלוטין בעקבות טיפול רגשי או תרופתי"

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
החברה להגנת הטבע בסיור לימודי באגודת המים
משלחת בכירי החברה להגנת הטבע הגיעה השבוע לסיור במתקן הסולארי הראשון בארץ הצף על מים של אגודת המים בעמק הירדן. אנשי החברה להגנת הטבע למדו על הניצול האופטימאלי של המשאבים בפרויקט המשלב: ייצור חשמל באנרגיה ירוקה, חסכון בחשמל, הקטנת אידוי מים וחסכונם, וניצול שטח מוסתר בצורה אופטימלית והבינו את הפוטנציאל הגלום בפרויקטים כאלו. את הסיור הדריכו זיו הר חול מאגודת המים ועופר ינאי מנכ"ל נופר אנרגיה שביצעו את הפרויקט.
משרד הכלכלה, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מעוף-טק ועיריית טבריה קיימו אירוע חשיפה
בפאב "הביג בן" בטבריה לקראת פתיחת האקסלרטור (מאיץ טכנולוגי) הראשון בטבריה בניהול חברת סינובייט בפני יזמים. במסגרת האירוע, הציגה סיון ברעם מנהלת אקסלרטור טבריה מטעם מעוף, את מטרות האקסלרטור והסבירה כיצד ניתן להשתלב בתכנית המאיץ הטכנולוגי, אשר מטרתו: איתור מיזמים טכנולוגים וחברות בתחילת דרכן והפיכתן לסטרטאפים טכנולוגים עם לקוחות ומשקיעים. בנוסף התארחו באירוע, אביהו עמר ויהודה קריף, סטארטאפיסטים מטבריה, שסיפרו כיצד הקימו את האפליקציה ששינתה את כללי המשחק בעולם הגיימינג - Winniapp.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
שבת, 19 ינואר2019
Wאבגדהוש
130310102030405
206070809101112
313141516171819
420212223242526
527282930310102
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.