הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 





בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
חדשות גליל תחתון>
מוטי דותן בראיון מיוחד לרגל החג

כוכב  הצפון | גיליון 2353 |  7.9.18

 

רגע לפני שהוא שב לחייו הפרטיים, מוטי דותן, ראש המועצה האזורית גליל תחתון, מסיים ומסכם שלוש קדנציות

מוטי דותן נכנס למועצה ב-2001, כאשר המועצה הייתה במצב כלכלי קשה ומנתה כ-6,000 אלפים תושבים עם גיל אוכלוסייה ממוצע – 56. כיום הוא עוזב את שורות המועצה, אחרי שלוש קדנציות, כאשר היא מונה 14,000 תושבים והגיל הממוצע עומד על 33. נפגשנו עמו כדי לשאול מהו סוד ההצלחה המספרית, איך הוא מסכם שלוש קדנציות ומה הוא אומר על ראש המועצה הבא, לו זקוק הגליל התחתון.

 

איך היית מסכם שלוש שנות קדנציה?

קיבלתי ב-2001 מועצה במצב כלכלי קשה. היום המועצה מאוזנת, לאחר שזכתה משך מספר שנים ברציפות ב"פרס ניהול תקין" של משרד הפנים. הצמיחה הדמוגרפית המדהימה וההצערה של המועצה הן תולדה של השקעה מאסיבית במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית, תוך שימת דגש על קידומם ופיתוח חינוכם של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. לא סתם כך זכתה מערכת החינוך במועצה בראשותי בפרס חינוך מחוזי ופרס חינוך ארצי. בעיניי הפלטפורמה החינוכית היא הדרך היחידה ליצירת חברה ערכית וטובה יותר".

בעקבות ההצערה של האוכלוסייה בנינו שני בתי ספר, האחד חדש לגמרי והשני מחודש, תוך הגדלת הקיבולת שלו כמעט פי 2. בתחילת הקדנציה שלי היו 14 גנים במועצה, היום יש 32. חלק נבנו כחדשים וחלק היו סגורים מפאת העדר ביקוש ושופצו וחודשו לטובת הגידול הדמוגרפי באוכלוסייה צעירה. בנוסף, נבנו 6 מעונות יום חדשים, שחלקם מצויים אף כעת בבנייה.

בנוסף, קיבלתי ב-2001 את אזור התעשייה עם כ-8 מפעלים ו-180 עובדים. אני גאה לומר שאני עוזב אותה עם אזור תעשייה המונה 140 מפעלים עם מעל ל-3,000 עובדים, כאשר פתיחת מפעלים נוספים מצויה היום על הפרק.

בתחום החקלאות ב-2001 החקלאים השמישו כ-600 דונם לצרכים חקלאיים. כיום הם זוקפים את קומתם עם מעל 3,000 דונם שמישים לחקלאות. את ההישג הנ"ל אנו זוקפים למהפכה של ממש שעשינו במשק המים במועצה. יחד עם אגודת המים, מי גת, בנינו מאגרים והבאנו מים מושבים מתשלובת הקישון. המים המושבים הלכו לטובת החקלאות, תמורת החזרת מי השתייה, ששימשו קודם לחקלאות, למדינה. בדרך זו החזרנו את הגאווה החקלאית והייצור החקלאי לגליל התחתון.

גם על תחום הגיל השלישי לא פסחנו. מעל ל-3,000,000 ₪ הושקעו בשדרוג "גיל הגליל", הסב יום שלנו. "והדרת פני זקן" היה לנגד עינינו במהלך כל תקופת הקדנציות ועל כך אני נמלא בגאווה.

במהלך השנים עשינו המון אירועי תרבות משותפים עם כפר תבור. רק לפני שבוע היה אירוע של יהורם גאון. המחלקה במועצה עובדת בשיתוף פעולה עם רכזי התרבות ביישובים.

אי אפשר לסיים את הסיכום בלי להזכיר את העשייה בנוגע לילדים עם צרכים מיוחדים. הייתה לי זכות גדולה מאוד להיות שותף לעשייה למען ילדים אלו ומתן מענה לכמעט כל הילדים בעלי צרכים מיוחדים במועצה, החל מבניית כפר הנופש "נהר הירדן" דרומית לגבעת אבני והמשך בבניית בי"ס לאוטיסטים בתוך בי"ס כדורי. אני אומר כמעט, כי בשנה האחרונה סייעה המועצה ליוזמה פרטית של עמותה שהקימה שני בתים במצפה נטופה וכפר קיש, במטרה לתת מענה לילדים בעלי צרכים מיוחדים, מרחבי כל הארץ, מעל גיל 22. בעיניי הם ילדים, למרות גילם, אך כיוון שהם לא נחשבים ילדים לפי הדין, הפתרונות עבורם הינם מוגבלים יותר והיוזמה הזאת היא חשובה לאין ערוך. בקרוב מאוד יהיה בית שלישי ולכן המלאכה לא תמה. היוזמה הפרטית החלה כדי לסייע לילדה בת 22 שלא היה לה מענה. לצערי יש רשויות שלא רוצות אצלם בחצר האחורית ילדים עם צרכים מיוחדים ואני גאה לשים אותם במרכז ולא בחצר האחורית.

אילו תכונות אתה חושב שצריכות להיות לראש המועצה הנכנס, על מנת שיצליח בתפקידו?

אני חושב שמעל הכל ולפני הכל הוא צריך להיות אדם ישר וצנוע, לא בעל חזון גדול, לא בעל ביקורת אינסופית, אלא פשוט ישר וצנוע. מנהל טוב יודע לבחור אנשי מקצוע מהשורה הראשונה ואילו מנהל פחות טוב בד"כ מסתובבים סביבו אנשים לא מקצועיים מספיק. הבחירה במנהלים מעידה רבות על אופי הניהול.

היכן לדעתך רצוי שראש המועצה הנכנס ימקד את התקציבים?

היום מערך החינוך מקבל מעל 50% מתקציב המועצה. יש להמשיך בכיוון זה ויש לטפל בפער התשתיות בין יישובי המועצה ליישובים הותיקים. שם דרושה השקעה וחשוב שהדבר ייעשה. בנוסף יש לפעול לפיתוח תשתיות אזוריות, להמשיך את אשר נעשה על ידנו בשיתוף פעולה עם ראשי הרשויות האחרים בקידום התוכניות לכביש 65 והרכבת.

אילו דברים שנעשו היו בגדר טעות, מהם תמליץ לראש מועצה נכנס להימנע?

אין לי ספק שעשיתי טעויות, אחרי הכל אני רק בנאדם. אדם שלא טועה, זה אדם שלא עושה, אך לא לי להצביע עליהן, אלא למבקריי. מה שנדמה לאחד כטעות, יכול להידמות לאחר כהצלחה. בגדול אני חושב שבמאזן הכולל המספרים מעידים על תנופה משמעותית והצלחה. הכי חשוב זה להגיע לתפקיד בחרדת קודש וצניעות.

מה לדעתך חשוב וצריך להיעשות בקדנציות הבאות?

ראשית לכל, חייבים להמשיך את העשייה בתחום הילדים בעלי הצרכים המיוחדים. לקדם את הבית השלישי שצריך להיבנות עבור ילדים בגירים. בשנים האחרונות אני כיו"ר "קדימה מדע" אחראי על השקעת 180 מיליון ₪ במערכת החינוך בנגב ובגליל, אני מקווה שהעשייה בתחום החינוך על כל רבדיו תמשך ותשמר את הקיים. בתחום התשתיות חייבים להמשיך לקדם את הרחבת כביש 65 גולני - עפולה ל-4 מסלולים. מדובר בכביש אדום. אני מאמין מאוד בשיתופי פעולה בין רשויות וכאן היה מקום רב לכך. עקב לחץ שהפעלנו על הממשלה, ב-2019 מתוכננת יציאה למכרז וחשוב להקפיד על המשך קידום הפרויקט. בנוסף, קיימת פרוגרמה שקידמנו אותה, בשיתוף רשויות, לתכנון התוואי של קו הרכבת שיחבר בין עפולה לטבריה. חשוב לקדם את שלב התכנון המפורט ובהמשך את הביצוע וכן לדחוף את חיבור הקו בין עפולה ישירות לתל אביב, אחרת מדובר בחצי היריון.

מה התוכניות שלך לעתיד?

אני משמש כיו"ר של איגוד חינוכי "קדימה מדע" אורט העולמי ואני אמשיך להיות שם בהרבה יותר השקעה. כמו כן, אני בטוח שאמצא את הדרך להביא לידי ביטוי את כישוריי וניסיוני. מאוד מטריד אותי מה שקורה במערכת היחסים והתקשורת בינינו לבין הערבים בגליל ובינינו לבין עצמנו. אני מתכוון להשקיע יותר שעות ביצירת שיח תרבותי ובסגירת פערים חברתיים בין האוכלוסיות. אני מאמין ששיח תרבותי הוא מפתח לדברים רבים וכי העדר שיח תרבותי ועידוד שנאה הם דברים שציבור צריך ללמוד להיזהר מהם. ניתן לעמוד על דברים החשובים לנו ולבקש לקדם אינטרסים לגיטימיים שלנו, גם בלי לדרדר את רמת השיח.

כידוע לך, ישנם תהיות ומחשבות בקרב גורמי ממשל ביחס למבנה הדו רובדי של מועצה שמתחתיה יש ועדים מקומיים. אחרי למעלה מ-15 שנות קדנציה, האם נראה לך שיש הצדקה למבנה הדו רובדי של הנהגה מקומית והנהגה אזורית?

במועצה האזורית יש חשיבות גדולה למנהיגות של כל יישוב. צריך לתת מקסימום עצמאות למנהיגות היישובית, אם היא מעוניינת ומסוגלת לטפל ביישוב. המנהיגות המקומית יודעת יותר טוב ביחס ליישוב מהמועצה ולכן יש חשיבות לשמר את המבנה הדו רובדי. צריך לתת יותר כלים ועצמאות ליישובים. הסיבה היחידה בעיניי, שלא צריך להאציל סמכויות להנהגה מקומית היא אם היישוב לא מסוגל או לא יכול לטפל בענייניו. ענייני חינוך עד גיל 3, חינוך בלתי פורמלי ותרבות מקומית הם בהחלט נושאים שיש להם עדיפות ברמה המקומית היישובית. כאן צריכה להיות ליישובים עצמאות רבה. בענייני תשתיות ובינוי, לעומת זאת, חייבת להיות ראייה מערכתית של המועצה, גם משום שליישוב אין כלים לגייס תקציבים.

ומה קורה אם התקציב לא מספיק או יש ניגוד אינטרסים בין היישוב למועצה?

תקציבים אף פעם לא מספיקים. ישנה אמנה בין המועצה ליישובים, אבל היא לא ברורה וכאן הבעיה. אמנה שקובעת מה המועצה חייבת ליישובים ומה היישובים חייבים למועצה. צריך לבנות אמנה כזאת בראייה מקצועית של גוף נייטרלי ברמה הארצית. אמנה שתהיה מקובלת על נציגי היישובים על שונותם ועל נציגי המועצות.

מה היית רוצה לומר או לאחל לעובדי וחברי הנהלת המועצה ולשותפייך לדרך?

כל ההישגים, שהגיעה אליהם המועצה בכל תקופת היותי ראש מועצה לא יכלו להתאפשר בלי חברי המועצה, חברי ההנהלה והעובדים הנאמנים והמסורים של המועצה, שהם חוד החנית. אני מודה לכם מקרב לב על שותפות פעילה ופורייה משך שנים כל כך רבות ומאחל לכם מכל הלב המשך עשייה פורייה בצד בריאות איתנה ואושר במעשי ידיכם. אני נפרד מכם בחיוך גדול ואהבה רבה. אני לא יכול לפסוח על תודתי הכנה והעמוקה לתושבי הגליל התחתון, שנתנו בי את אמונם שנים רבות. אני תקווה שעניתי למרבית הציפיות. לבסוף אני מודה לפנינה אשתי ולילדיי, שנשאו בעול כל כך הרבה שנים של היותי איש ציבור ותמכו בי לאורך כל הדרך.

מה היית מאחל לקראת השנה החדשה לתושבי הגליל התחתון וליתר בית ישראל?

שתכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה, שהשנה הבאה עלינו לטובה תהיה מלאה באהבת חינם ולא בשנאת חינם. בקרו פחות, עשו יותר. לעולם את תלבו שנאה, גם כשהביקורת קשה, עודדו שיח תרבותי ושיבוא כמו שאומרים, שלום עלינו ועל כל בית ישראל. שנה טובה ומתוקה!

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
השתלמות למתנדבי "איחוד הצלה"
כ-50 מתנדבי "איחוד הצלה" הגיעו ביום שלישי, 2.7.19 ליום השתלמות אזורי במלר"ד (מיון) המרכז הרפואי פדה-פוריה. משה בן סימון, האח האחראי במלר"ד (מחלקה לרפואה דחופה), ציין כי זו שנה שלישית שצוות המלר"ד מארגן ימי הדרכה והכשרה שכוללים לצד ההרצאות, סימולציות ותרגולים מעשיים במיון הממוגן.
איך עושים כיף לילדים מבלי לנסוע רחוק
מאת: חיים חליוה כולנו שוברים את הראש לאן לקחת את הילדים בחופש הגדול. רבים מחפשים בכל קצוות הארץ אבל הם רק לא מסתכלים ממש מתחת לפנס ואל מול העיניים שלהם. אז זה כך, ממש בטיילת אלון בטבריה יש מתקני שעשועים לילדים עם המון פעילויות מדהימות. אטרקציות מדהימות ופעילות מגוונת והל על מנת לתת לילדים מעט פעילות, הנאה, הוצאת מרץ, כיופים שעות איכות עם ההורים. אז אם אתם הורים לילדים מחכים לכם בטיילת אלון בטבריה "מתקני שעשועים" הפתעות והנאות מובטחות. להמשך קריאה.
שיטה לזיהוי הרכב האבנים בכליות בהתבסס על בדיקת שתן תתרום בעתיד אף לזיהוי מוקדם
מחקר חדש הוביל לגילוי שיטה חדשה אשר פותחה ע"י פרופ' יוסף רייחלין וד"ר רפאל מינס מהמחלקה לפיזיקה באוניברסיטת אריאל, מאפשרת לזהות את ההרכב של האבנים בכליות בהתבסס על בדיקת שתן. להמשך כתבה.
הכדור עגול והמשחק לא נגמר
מאת: חיים חליוה אילן סידא, שחקן עבר של הפועל טבריה, עדיין פעיל בתחום הכדורגל והוא שחקן פעיל מאוד בקבוצת "בזק" בליגה לשכונות ובליגה למקומות עבודה בעפולה. למרות גילו היחסית מופלג, מפגין עדיין אילן את יכולותיו וכישוריו הן מהבחינה של הכושר הגופני המעולה שלו והן כישורי הכדורגל שלו. להמשך כתבה.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום שני, 22 יולי2019
Wאבגדהוש
2730010203040506
2807080910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.