הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
טור / דעה אישית>חיים חליוה - דעתו של כוכב>
"עידן גרינבאום נדהם לשמוע שלא הוגשה תלונה במשטרה והורה לפעול מיד להגשת תלונה...". האומנם?

כוכב הצפון | גיליון 2343 | 29.6.18

 

לצערי כעיתונאי, אני נחשף לא פעם לפרשיות חמורות. לאחרונה נחשפתי לא אחת במועצה האזורית עמק הירדן, על התנהלות קיבוצית אופיינית העובדת בשיטת "לטאטא מתחת לשטיח", "לכבס את הכביסה המלוכלכת בבית" מי שמכיר יודע למה כוונתי, תועלת אין בה. במשך שנים רבות זה עבד ועובד לקיבוצים יופי עד ש... מגיע אירוע והתקשורת על כל היבטיה נכנסת לתמונה ואל הקיבוץ. ובמה דברים אמורים?

לפני מספר חודשים, הגיעה ידיעה למערכת העיתון על מעשים מגונים לכאורה של מנהל אגף בכיר במועצה האזורית בעמק הירדן שביצע באישה עובדת המועצה ובגבר תושב העמק מעשים מגונים. הידיעה נבדקה לפחות מההיבט של הצד הנפגע, אכן היה אירוע עפ"י החשד לכאורה, מנהל האגף הבכיר ביצע לכאורה מעשים מגונים בעובדת המועצה כמו גם באחר.

כעיתונאי, דיווחתי ליועצת ראש המועצה למעמד האישה במועצה, שמונתה לתפקיד, הגברת מסרטי בכדי שזו תפעל בדיסקרטיות המתחייבת. אחרי הכל, מדובר באישה נשואה בעלת משפחה וילדים. היועצת שמעה לראשונה ממני על ההטרדה המינית של אותו בכיר באישה הייתה התנהגות בוטה ומעשה מגונה גם על פי המידע שברשותי דיווחה הגב' מסרטי לראש המועצה עידן גרינבאום. אבל... כן כלום.

במקרה אחר, לפני מספר שבועות, דיווחתי לאנשי המקצוע במועצה האזורית בעמק הירדן, כמו גם לראש המועצה, עידן גרינבאום, על מקרה תקיפה לכאורה, של חסר ישע, ילד מקיבוץ אפיקים הנמצא בגן בקיבוץ תל קציר שהוכה כך עפ"י המידע ע"י המטפלת שלו. גם זה דווח אבל... כן כלום.

מקרה נוסף, בו הגיע אליי כעיתונאי מידע ממספר מקורות ושהיה די מבוסס ממידע ועדויות והפעם מדובר על בן קיבוץ בעמק הירדן, אח של חבר מליאת המועצה בעמק הירדן, ואחות מחנכת בכירה במערכת החינוך. בן הקיבוץ חשוד שביצע מעשים מגונים לכאורה כמו גם החשד עפ"י המידע שביצע אונס לכאורה בילדים, מבני המשפחה ובמעשים פדופיליים אחרים בנער. כמובן שהכל לכאורה ורק עפ"י המידע שהגיע למערכת העיתון והשיחות שניהלתי עם האנשים שנחשפו לפרשה. גם מקרה זה דווח לראש המועצה, עידן גרינבאום כמו גם לגורמים נוספים במועצה. אבל... כן כלום.

במקרה זה, הקיבוץ בחר לשלוח את בן הקיבוץ החשוד במעשים לכאורה אל מעבר לים למספר שנים. בני המשפחה בהם עפ"י החשד לכאורה בוצעו המעשים המגונים אף הם התרחקו מהמקום ועברו לחו"ל עד היום. בן הקיבוץ החשוד לכאורה הופיע בוקר אחד בקיבוץ ורצה לחזור אל כור מחצבתו, אך הפעם הקיבוץ סירב בכל תוקף להכניסו בחזרה לקיבוץ. בשים לב, איש מהקיבוץ לא התלונן במשטרה על המקרה, המשטרה לא יודעת על קיומו של פדופיל לכאורה החי בקרבנו, מצב זה, השאיר לבן הקיבוץ החשוד כר פעולה נרחב וללא מעקב בקירבנו.

ומה עושות המערכות במועצה, החל מראש המועצה עידן גרינבאום ועד לאחרון הממונים על מקרים שכאלו? לטעמי ולמיטב ידיעתי כלום. אלא אם יוכח לי אחרת.

במקרה זה בשל רגישותי לילדים פעלתי בכל הכוח והמרץ שבי בכדי לחשוף את כל המידע שברשותי לגורמים המוסמכים. הודעתי לכלל גורמי המשטרה והמודיעין, היחידה לאכיפה ומעקב אחר פדופילים במשטרה, ליחידות המחשבים של המשטרה לראש המועצה עידן גרינבאום ולאחרים בכדי שכל אלו יירשמו, יעקבו ולא יסירו מסדר יומם את האיום לכאורה. כי הסכנה היא ממש בפתח הבית של כולנו, זה אצלנו בעמק הירדן.

מקרה נוסף, קרה בקיבוץ דגניה א'. עובדות במערך החינוך הבלתי פורמלי בקיבוץ, תקפו והכו לכאורה חסר ישע ילד במסגרת החינוך בקיבוץ. הקיבוץ כמו גם הממונים במועצה ידעו היטב לטאטא את המקרה מתחת לשטיח. הורי הילד הגישו תלונה במשטרה.

בכל המקרים עדכנתי את גורמי המועצה ובמיוחד את ראש המועצה, עידן גרינבאום. באף אחד מהמקרים המוזכרים לעיל לא ידוע לי שראש המועצה, עידן גרינבאום, פעל מתוך המחויבות המוטלת עליו להגן על ציבור תושביו ו"הורה להגיש תלונות במשטרה או הגיש בעצמו תלונה" כפי שמצא לנכון לציין שעשה במקרה של תקיפה לכאורה של חסר ישע שעפ"י החשד לכאורה סייעת בגן ילדים  במערכת החינוך שבקיבוץ אלומות פגעה בפעוט חסר ישע. המקרה שקרה בקיבוץ אלומות היה ידוע לי וגם רמזתי עליו בפוסט בפייסבוק כבר מזה כחודש.  גם שם היה ניסיון לטאטא מתחת לשטיח אבל כשהבינו שיש כבר חשיפה נרתעו בקיבוץ וגם ראש המועצה עידן גרינבאום הפך את האירוע לאייטם ההופך אותו לפתע לצדיק שמורה להתלונן במשטרה. מה קרה הפעם ששונה מפעמים אחרות? למה שם לא נעשה דבר וחצי דבר לעניין התלונות במשטרה?

במקרה אחר לפני כשנה ויותר דווח למערכת העיתון "כוכב הצפון" על מקרה להטרדות מיניות חמורות ע"י מספר צעירים בצעירה באחד מקיבוץ עמק הירדן.

תושב הקיבוץ שדיווח לי אף סיפר שהתחנן בפני מזכירות הקיבוץ שייגשו להתלונן במשטרה אך הקיבוץ לא שעה לו ולא הגיש תלונה במשטרה והכל הושתק בשיטה הידועה "לטאטא מתחת לשטיח", "לכבס את הכביסה המלוכלכת בבית". גם זה דווח דאז לראש המועצה ולגורמים המוסמכים בה, אבל... כן לא שמענו שזה התפתח לתלונה במשטרה ובדיקה של שלטונות החוק. גם כשבדקתי לא מצאתי שהוגשה תלונה במשטרה. 

בשלב זה כשראיתי שהשיטה כך עובדת, וכשנוכחתי לגלות שלא עושים כלום מבחינת שלטונות החוק והמשטרה ופועלים בשיטה הידועה בקיבוצים, העליתי פוסט בפייסבוק בו זעקתי על המקרים שמניתי לעיל, של הילד חסר הישע שהותקף לכאורה בקיבוץ תל קציר, על המעשים המגונים לכאורה, על הפדופיל לכאורה, על ההטרדה המינית הקבוצתית בקיבוץ נוסף, ובו מתחתי ביקורת נוקבת על כי ראש המועצה לא פועל בכדי לחשוף הכל לעיני השמש בכדי לחטא הכל והוא ממשיך בשיטה של "לטאטא מתחת לשטיח", "לכבס את הכביסה המלוכלכת בבית".

לאחר שפרסמתי את הפוסט בפייסבוק או אז נזעק ראש המועצה, עידן, וכהרגלו במקום לענות לגופו של עניין השיב לגופו של האיש, כשהוא מצויד במומחיותו בתשקורת אותה הוא מייצר דרך קבע. אבל למשטרה עידן לא התלונן! והילדים? והנשים? וההטרדות המיניות? וההרתעה? והאכיפה? והחוק? והעונש? מה עם כל אלו עידן? מה יש לך להגיד עידן גרינבאום על כל אלו?

אני תוהה ביני לביני, אם היו אומרים לאשתך, את שאמר אותו בכיר במועצה עפ"י החשד לעובדת המועצה, אם רק היית שומע את המילים וההתבטאויות, מה היית עושה ומה היה קורה לו?

אחרי החשיפות שלי למקרים, אחרי ההתראות שלי, אחרי שפרסמתי את הפוסט החל עידן גרינבאום כפי הנראה לפחד שמא הוא מועל בתפקידו על שמירת שלום הציבור במועצה ומצא לנכון במקרה של תקיפת חסר ישע במערכת החינוך בקיבוץ אלומות להוציא הצהרה בזו הלשון "עידן גרינבאום נדהם לשמוע שלא הוגשה תלונה במשטרה והורה לפעול מיד להגשת תלונה...". ועוד... "במועצה אומרים שגרינבאום רתח מכעס על כך שהנושא לא דווח מיד למשטרה".

עידן, האם אתה דיווחת על המקרים האחרים שהובאו לידיעתך למשטרה? ספר לציבור. 

בכל המקרים הקשורים לילדים, ולמקרה הקשור להטרדות מיניות, בחרתי מתוך שיקול דעת אנושי תוך ראיית המשפחות והילדים ליידע את הגורמים האחראים והמוסמכים במועצה, החל מראש מועצה וכלה בעובד הממונה ולקוות שהם יעשו את החובה המוטלת עליהם מבחינה ציבורית ומעצם תפקידם המחייב לנקוט צעדים חוקיים ואכיפה. לצערי לא כך קרה. היום כבר לא אעשה זאת יותר ואחשוף כל מקרה לציבור, בכדי שישמר וישמור, אני לא קיבוצניק ולא אפעל בשיטת "לטאטא מתחת לשטיח", "לכבס את הכביסה המלוכלכת בבית". אני מתלונן ואתלונן אחשוף, אכתוב ואביא לידיעת הציבור כל שיגיע לשולחני במערכת העיתון.

נהגתי כפי שנהגתי עת לא חשפתי וזאת מתוך אחריות ורגישות לנפגעות עבירות מין, לילדים, להורים, למשפחות שמאחורי כל מקרה שנודע לי. לא חשפתי כעיתונאי שזו פרנסתו, כי סמכתי שבעלי הסמכה יפעלו ויעשו את המוטל עליהם. יש כאלו במועצה שיעידו על כך. אני מודה במקרים, שחשפתי במועצה האזורית בעמק הירדן, אך לא חשפתי אותם תקשורתית, טעיתי בשיקול הדעת מתוך רגישות אנושית. הייתי צריך וחייב לכתוב, לחשוף ושהם במועצה יתמודדו עם המוצר המגעיל שנחשף. מבחינתי לא עוד מתחת לשטיח לא עוד לכבס בבית.

סה"כ 2 תגובות לכתבה זו
2. תגובה והצעת יעול לכתבה מהעיתון כוכב הצפון
חיים אולי אתה חושב שזה אונס לפי מה שהם סיפרו וכתבו לך, בסך הכל הכותבים לך הם מעוניינים לדבר עם משהוא שידע ישמע וידבר איתם ולא כל אחד שהוא אומר או אומרים שאונס פשוט לא יודע איך להתחיל לדבר עם אנשים. אולי כדאי לך לשאול בלשכות הרווחה אם משהוא או משהיא מוכנים לעשות לכל הכותבים לך בנושא זה סדנא להבהיר את העניין, ובכלל לכל מי שרוצה לשמוע, לדעתי אם חיים חליוה המעשה הטוב שאתה יכול לעשות מזה ערב תרבות חינם (שכל אחד יקנה לעצמו מה שהוא רוצה.) בבית קפה בצמח . ולבקש מנציגים מהשיטור הקהילתי ומהמחלקת הרווחה שיבואו ישמעו וישמיעו את דבריהם של האנשים. והפירסום תאריך ושעה יכול להיות בעיתון כוכב הצפון . וב - מ.מ.ת.ק ולבקש שיעבירו לכל מי שמכירים ושמעוניין. כמובן גם נשים וגם גברים. אני פנינה שלמה מטבריה 0526632768 מוכנה איתך ודרכך "כוכב הצפון" להתנדב שהתקשרו אלי כל מי שרוצה להשתתף בערב זה וכזה. 13/7/2018
פ.ש. 0526632768   13/07/2018
1. בדיקה
בדיקה של התגובות באתר האינטרנט
חיים   02/07/2018
כוכב הצפון, 16.11.18, לא עוד רצח נשים
נעמת מרחב כנרת ביחד עם נשים נוספות בניהם מירי לוי פעילה ציבורית ציינו את יום המאבק למניעת אלימות ורצח נשים. למפגש הגיעו נשים רבות שלקחו חלק באירוע ואף האזינו בקשב רב להרצאה מרתקת מפיו של ניר אלימלך, אח של ענת אלימלך ז"ל, דוגמנית שחקנית שנרצחה. האירוע היה בסימן של "לא עוד רצח נשים".
כוכב הצפון, 16.11.18, פרשת ילדי תימן: מבצע ארצי לאיסוף דגימות DNA מבני המשפחות
ח"כ נורית קורן, היושבת בראש הועדה לחקר פרשת חטופי תימן, המזרח והבלקן הודיעה על יום מרוכז לאיסוף בדיקות DNA: "אנו פותחים במבצע ארצי וממשיכים בכל הכוח לאסוף דגימות. עד כה נאספו כ- 1500 דגימות ו- 4 ילדים מאומצים זכו להתאחד עם בני משפחותיהם הביולוגיים באמצעות הדגימות. חשוב לבוא להיבדק על-מנת שנוכל להפוך כל אבן ולהגיע לחקר האמת". היום המרוכז יערך ביום רביעי, 18.11, במרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל ברחובות. הוא מיועד לבני משפחה – הורים, אחים ואחיות.
כוכב הצפון, 16.11.18, נעים להכיר: שבוע פתוח במרכז צעירים טבריה
המשרד לפיתוח הפריפריה בנגב ובגליל יקיים בשבוע הבא (18-22.11) שבוע פתוח בכל מרכזי הצעירים בפריפריה הגיאוגרפית. המטרה, מסבירים במרכז הצעירים של טבריה, היא לאפשר לצעירי העיר להכיר את המרכז, את האפשרויות והכלים שהוא מציע. במהלך השבוע (וגם בשגרה) יהיה ניתן לקבל ייעוץ והכוונה בשלל תחומים - הכוונה לחיילים משוחררים, קריירה ועוד, וגם יהיו הרצאות וסדנאות חינמיות, כדוגמת סחר בשוק ההון.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום ראשון, 18 נובמבר2018
Wאבגדהוש
4428293031010203
4504050607080910
4611121314151617
4718192021222324
4825262728293001
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.