הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
טור / דעה אישית>חיים חליוה - דעתו של כוכב>
לי היה פשוט קשה להאמין זה קורה במכללת "ביר זית"! עכשיו זה קורה גם ב"מכללת עמק הירדן" האומנם?
כוכב הצפון| גיליון 2336 | 10.5.18


דעתי האישית על הסיפור שאספר לכם עכשיו, היא דעה אישית שלי אבל הסיפור שסיפרה לי השבוע סטודנטית, שהחלה את לימודיה במכללת עמק הירדן, באחת המגמות במכללה. האמת היא שהסיפור זעזע אותי לחלוטין. והסיפור שסופר ע"י הסטודנטית הוא זה.
היא הגיעה ממרכז הארץ, בחרה ללמוד בצפון, ובחרה ב"מכללת עמק הירדן", בגלל הכחול של המים, הירוק של הצפון והמגמה המשולבת.
הגעתי ליום הפתוח, שם נאלצת להירשם בשל נסיבות אישיות לחץ של המכללה אחרת הייתי מפסידה 800 שקלים וכד'. היא מודה לא בררתי מספיק פרטים לעומק על המכללה ולא עמדתי על אופייה. אבל שהגעתי לתחילת הלימודים אני מודה לראשונה עמדתי על גודל התופעה שנתחוורה לי, כמות הערבים הלומדים במכללה.
תחילה הזדעזעתי מכמות הערבים הלומדים במכללה, אך אני מודה גם התרגלתי לזה כי גם להם הזכות ללמוד. אחרי הכל אמרתי בליבי, גם אני אשמה, לא בדקתי, לא ידעתי, לא תהיתי על קנקנה של המכללה, נרשמתי ולא הבנתי בתחילה שזה גודל התופעה. ביום הפתוח אתה רואה רק את מי שבה להירשם ולא את כל המסה.
המשיכה הסטודנטית וסיפרה כי באחת ההרצאות שהגיעה בכדי לשמוע, המרצה פשוט הרצה את ההרצאה כולה בערבית, כן בערבית. לא האמנתי, מרצה במכללה, לא בחוג לערבית, יהודי, מרצה בערבית?! זה קורה כאן במדינת ישראל, שעברית היא השפה המדוברת. שאלתי והקשיתי, את מדברת ברצינות? הסטודנטית השיבה באסרטיביות, כן כן בערבית. אישית, לא האמנתי למשמע אוזניי. אבל היא הוסיפה וסיפרה אני גם לא הבנתי כלל על מה מדבר המרצה בהרצאתו, מה המרצה אומר ובכלל. היות, ואינני דוברת ערבית כלל.
בלית ברירה פתחתי ספר למקצוע נלמד אחר והחלתי ללמוד בו. המרצה, שדיבר בערבית בלבד ולא הניד עפעף לקורה, לא ערבב מעט עברית מעט ערבית אלא הרצה רק בערבית. אף לא מילה בעברית. עד ש... הבחין שאני כלל לא מקשיבה לו. המרצה פנה אליה ושאל למה אני לא מקשיבה להרצאה. השיבה לו הסטודנטית, אני לא דוברת את השפה הערבית כך שאני לא מבינה כלום, אני נמצאת במכללה בארץ ישראל ולמיטב ידיעתי השפה המדוברת היא עברית ואתה מרצה בערבית ואני לא מבינה ערבית אז מה בדיוק עליי לעשות?
המרצה השיב לה לאחר מחשבה, הבנתי, אני אשנה את שפת הדיבור שלי בהרצאה מערבית לעברית.
ואני תוהה ביני לביני ושואל אתכם, האם אנחנו במכללת "ביר זית" ברמלה שבגדה? או ב"מכללת עמק הירדן", שבארץ ישראל? מכללה שנתמכת וממומנת ע"י המועצה להשכלה גבוהה שבמשרד החינוך. מר נפתלי בנט, אתה השר הממונה על ההשכלה הגבוהה בישראל. אז מה זה צריך להיות? מכללה שנתמכת כך או אחרת ע"י גופים ציבוריים כאלו ואחרים. מכללה שמקבלת שטחי ציבור מהמועצה האזורית בעמק הירדן, אדוני שר החינוך, היעלה על הדעת שכך יהיה במכללה בישראל? האם במכללת או אוניברסיטת "ביר זית" מרצים בעברית לסטודנטים ערבים? האם אישרת ששפת ההרצאות הופכת להיות ערבית ולא עברית במכללות ובאוניברסיטאות? לאן הגענו?
נפתלי בנט אדוני שר החינוך, כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה, הגוף האחראי על ממכללת כנרת בעמק הירדן, טוב תעשה אם תפעל לאלתר, למיגור התופעה בכלל ולא רק במכללת עמק הירדן. אם יש צורך לרענן נהלים אז עשה זאת. אנחנו בארץ ישראל, היא המדינה היהודית.  
שאיש לא יבין אותי לא נכון, הערבים הם חלק בלתי נפרד מאתנו בארץ ישראל, הבעת הדעה שלי לסיפור ששמעתי, אינה גזענית, כי אם באה למגר תופעה פסולה. זוהי מדינת ישראל, מדינת היהודים שמוסדותיה דוברים עברית ולא ערבית. לצערי כיום גם במספר בתי משפט שופטים ערביים מדברים בערבית עם עו"ד ערביים ואיש לא מבין מילה וזו תופעה פסולה. הרי גם בכנסת, חברי הכנסת הערבים נואמים בעברית ולא בערבית. כך צריך להיות ויש להקפיד על כך.
בתקווה שבמכללת כנרת שעמק הירדן יבינו וישכילו לפעול לתיקון התופעה הפסולה, לתיקון המעוות והחשוב הוא התקווה ששר החינוך, נפתלי בנט יפעל בהתאם למתחייב ממנו כממונה על ההשכלה הגבוהה.  

 


סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
תודה למועדון הסריגה של רינה פנחסוב
במפגש מיוחד הודה מנהל המרכז הרפואי פדה - פוריה לרינה פנחסוב ונשות "מועדון הסריגה של כפר סירקין" אשר התגייסו למען שדרוג חדר ההורים בפגייה. במפגש חמים ומיוחד בכפר סירקין, הודו ד"ר ארז און מנהל המרכז הרפואי פדה-פוריה ומיה צבן, דוברת המרכז הרפואי והממונה על קשרי קהילה, לרינה פנחסוב ולארבעים חברות מועדון הסריגה של רינל'ה אשר גם השנה ארגנו יריד מכירות מיוחד לגיוס כספים למען המרכז הרפואי. במפגש החגיגי העניקה רינה לד"ר און סכום של 25,000 ₪ הכולל את הכספים שגויסו במהלך היריד ותרומה נוספת בסך 5,000 ₪ שהוסיף בנדיבות רבה, בעלה של רינה, מוטי פנחסוב. מיה צבן, ציינה כי הכספים גויסו השנה לקראת שיפוץ ושדרוג חדר אשר ישמש את ההורים אשר ילדיהם מאושפזים בפגייה.
חיים סתתיהו, מנכ"ל תיירות עין גב, כינס את כל מנהלי התיירות לסדנת משא ומתן בהנחיית אלון אפרת.
"הסדנה נערכה ב'חדר השלום' בבית גבריאל, על שפת הכינרת, בו התקיימו שיחות השלום עם ירדן ב- 10 בנובמבר 1994, כצעד המשך לחתימת השלום ההיסטורית בערבה, אושרו החתימות והחוזה בין שתי המדינות במעמד המלך חוסיין וראש הממשלה יצחק רבין, זכרם לברכה, דיפלומטים ואישים רבים אחרים, שהתכנסו לרגל האירוע בבית גבריאל. אין ספק, כי זהו מקום מתאים לניהול סדנת משא ומתן ושיבוא שוב שלום" אומר סתתיהו.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום חמישי, 17 ינואר2019
Wאבגדהוש
130310102030405
206070809101112
313141516171819
420212223242526
527282930310102
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.