בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
טור / דעה אישית>גבעתי בן יוסף: זר פרחים או זר של קוצים>
גבעתי בן יוסף: זר פרחים או זר של קוצים - זר פרחים

כוכב הצפון | גיליון 2283 | 21.4.17

זר פרחים
במקרה הגעתי למתנ"ס ע"ש פירסט, "התפרצתי" לחדרו של המנהל, כדי לומר בסך הכל "חג שמח". בחדר התקיימה ישיבת עבודה, נושא הדיון היה ה"מימונה", היו שם מנהל המתנסים יום טוב אליהו, מנהל המחלקה לצעירים איציק פורטל. שמוליק ברבי, מנהל המחלקה לתרבות תורנית, ואחת, צעירה, שעד אז לא הכרתי אותה, שלומית.


התנצלתי על ההפרעה, "באתי רק כדי לומר חג שמח" הסברתי ורגליי פסעו חזרה לעבר הדלת, איציק עצר בעדי "רגע גבעתי, אם אתה כבר כאן, יש לך ניסיון גדול, אז מה דעתך על..." התיישבתי והיבעתי  בכייף את דעתי במספר סוגיות שעלו על השולחן, לשמחתי דעתי התקבלה, אני חייב לציין שהתנהל דיון רציני, אפילו מעמיק, והיו גם החלטות.


בערב המימונה בקרתי במתנ"ס, היו שם מאות, מרוקאים ורוסים, עיראקים ואשכנזים, ואפילו אנשים מבחוץ שהלכו ב"שביל ישראל" ומצאו להם אחלה מקום לעשות "פסק זמן". בקיצור, "עמך בית ישראל". החגיגה הייתה בשיאה, היו מי שרקדו לצלילי התזמורת של שלומי פחימה, היו מי שהביטו בתערוכה שהוצבה במקום על יהדות מרוקו. התפאורה הייתה מושלמת, אותנטית. שלומית דוד "ההיא" מישיבת ההכנה,נהובילה וניצחה בחינניות על האירוע, עזרו לידה "נטועים ממזרח שמש" אותם סטודנטים מתנדבים, שמסייעים לקהילה, היו שם את טל, אור, שני, אלמוג והדר והיו גם את גאולה ווויאן, מי שהיו ממונות על המופלטות והספינג" הכל כך טעימים, אחת מרוקאית אסלית, השנייה תוניסאית. על הטיגון היו אחראים שני אשכנזים, לצידן ככוח עזר עמדה רוסיה, בצד פרגנו שני עיראקים. מה אומר ומה אספר. כמו שאמרתי, עמך בית ישראל, הפאן הכל כך מרגש ויפה בחברה שלנו, זה עשה לי טוב בלב.


קודם לכן עשיתי סיבוב "קטן" זה התחיל אצל חנניה אדרי, זאת מסורת של שלושים שנה, במימונה אנחנו תמיד ביחד. הבית הראשון היה ביתה של שמחה ויצמן, מופלטה לא אכלתי שם, כי עדיין לא הספיקו להכין, קפצתי על "המציאה", ידעתי שמחכות לי בהמשך מופלטות רבות, ברכתי "על העץ" "ושהכל" ורצנו הלאה, ליצחק שבת, שם כבר חיכתה לי המופלטה הראשונה, האישה פלורי, הייתה על הבצק והטיגון, שמרית הייתה יד ימינה, רחל אברהם מרחה את המופלטה כמנהגם של המהדרין, בדבש וחמאה שנסוכים יחדיו. היה טעים להפליא, כאן גם הרמתי כוסית ראשונה ל"חיים".


משם הלכנו ליעיש בן שבת, "מלך המימונה", ליעיש ורעייתו סוזנה, זאת להם המימונה החמישים בארץ, יובל מימונות, חגגו הזוג המקסים הזה,עד מאה ועשרים!! השולחנות עמוסים בכל טוב, המוסיקה המרוקאית השמחה, מתנגנת לה ברקע. החדר צר מלהכיל את הרבים, רובם צעירים, סוזנה מגישה לפי את המופלטה השנייה, אוכלים, ועוד לא מסיימים, ויעיש כבר מנסה לדחוף לך לפה מופלטה נוספת, אני מסרב בעדינות, הרי מחכות לנו עוד מופלטות רבות בדרך, לבסוף, מתפשרים על כוסית ויסקי ודברי מתיקה, "במקום".


מיעיש, רצים לעוד מספר חברים, שם חוגגים "בקטנה", עוד מופלטה ועוד אחת, מכאן מגיעים היישר לזרועותיו הפתוחות של ברוך ויצמן, הבית מואר בשלל גוונים, ברקע מתנגנת לה מוסיקה מתאימה. השולחנות המקושטים, מהווים חגיגה לעיניים, ערוכים ועמוסים כיד המלך. כואב הלב לאכול מהם, מחשש שאפגע ביופיים, ברוך ואשתו לבושים בבגדים מסורתיים. הוא, מגיש לך תמר, טובל אותו במעט דבש ומעניק לך ברכה, לאחר "אמן" מחייב, היא מגישה לך, נכון ניחשתם... מופלטה. עכשיו אתה קצת מתקשה באכילה, אתה מרגיש שאתה הולך ו"ניסתם", אבל בנינו, מי האיש, ה"גבר, שיכול לסרב...


משם אני נותר בגפי, המלווים, "נוטשים" אותי, אני ממשיך לעוד שני בתים נוספים והפינאלה היא אצל מאור לוי. מסביב לבריכה, באו והתקבצו להם, עשרות, אני לוגם כוס חמישית, עדיין מתפקד, דוחף בכוח, עם האצבע, עוד קצת מופלטה, כי למאור לא מסרבים, רבים גודשים את הרחבה, חלקם עם כוסית ביד, בשנייה, נכון, שוב ניחשתם, מופלטה. אני קצת "מתערבב" עם החברה, ומתחמק לי בשקט בשקט... כשברקע אני שומע "אבל גבעתי עדיין לא אכל מופלטה", האמת, אכלתי חצי, יותר כבר לא יכולתי.


רציתי להמשיך עוד קצת, עוד שתיים שלושה בתים, אבל ביטני כמו גם ראשי בגדו בי, הכניעו אותי.


אני מודה לכם משפחות יקרות על האירוח הלבבי, על זה שגרמתם לי להרגיש כל כך טוב, איתכם ובחברתכם, לך חנניה חבר יקר, וישראל, שליוו אותי. לשמחה ויצמן, ליצחק שבת, ליעיש בן שבת, לברוך ויצמן, למאור לוי, כמובן לך יום טוב אליהו, שלומית דוד המקסימה, איציק פורטל ושמוליק ברבי שהרמתם ערב מדהים, לתפארת. נענוד את ראשיכם בזר פרחים, כי בעיני אתם מייצגים את הלב הטברייני היפה, החם, את הנפש החפצה ואת האהבה לאחר, שירבו כמותכם, אמן ואמן.
 
זר קוצים


כואב לי, זה חורה לי ומציק, עד אנה? עד אנה הגעתם? ביום שישי שעבר ליווינו למנוחת עולמים את שרה סוויסה ז"ל, היו רבים בהלוויה, אבל אף לא אחד מחברי הקואליציה שבמועצת העיר, אפילו לא אחד, לא הראש ולא אף אחד מהסגנים. הבת אוסנת כהן, כיהנה חמש שנים כסגנית ראש העיר, אתי, הבת הנוספת עובדת עירייה עשרות בשנים, אריאלה, הבכורה, מחנכת ומורה בעברה, כמעט ארבעים שנה, בטבריה. המשפחה הינה משפחה שכולה, היא שיכלה את מומי ז"ל מפקד טנק, במלחמת יום הכפורים, משפחה למופת.
עכשיו רבאק , עזבו את כל הפוליטיקה הקטנה בצד, ואת הכעסים והחשבונות, תתעלו קצת על עצמכם. הרי אוסנת, הייתה סגנית ראש העיר חמש שנים. נציג אחד, רק אחד, לא יכול להתעלות קצת על עצמו, ולומר שגם לפוליטיקה יש גבולות. די באמת הגזמתם, איפה הלב, איפה הנשמה, המצפון? מה הכל רק פוליטיקה? התביישתי בכם, כמי שאמורים לייצג גם אותי כתושב העיר, הפעם הגזמתם ובגדול, בענק.
 
ועוד זר קוצים


לטיפה גרה ברחוב "אהבת ציון" שבשיכון גימל, אישה מבוגרת. שלושה שבועות שלא פינו לה את הזבל, כך היא טוענת, כך גם מאשרים שכניה, היא במו ידיה, כמו גם השכנים האחרים, בני שמונים ותשעים, מפנים את הזבל בעצמם, לפעמים מבקשים מעובר אורח שיעשה להם טובה... הם וילדיהם, פנו עשרות פעמים, ל 106 "בעצם לכולם" אומרת שכנתה, אבל לא עוזר כלום, כולם מטילים על כולם את האשמה, מי שרק ירצה אשמח להשמיע לו את הדברים, בינתיים נכון להיום, יום רביעי, אין פתרון לבעיה הפשוטה כל כך, ואני שואל, למה? הא, תגידו לי כבר למה?
 שבת שלום, בשורות טובות, גבעתי בן יוסף

סה"כ 2 תגובות לכתבה זו
כוכב הצפון, 21.4.17, עיריית טבריה משלימה את שדרוג מערך התאורה בטיילת אלון
עיריית טבריה החלה לפני חג הפסח את עבודות החלפת מערך התאורה הישנה בטיילת אלון ובצירים היורדים לטיילת בחלק הצפוני והדרומי. עד כה הוצבו בטיילת במסגרת העבודות עמודי תאורה חדשים מתחילת האזור הדרומי ברחבת המדיד לאורך כל הטיילת עד מסעדת גלי גיל בצפונה, בצירים היורדים לטיילת בחלק הדרומי: מאזור חניון מלון לאונרדו פלז'ה והכניסה לטיילת מאזור מועדון השיט ורחבת המדיד, ובציר היורד לטיילת מאזור גן הבנים והמסגד. העבודות יימשכו להשלמת כל מקטע הטיילת עד מלון שירת הים ובצירים היורדים לטיילת במרכזה ובחלק הצפוני בירידה מחניון מלון קיסר.
כוכב הצפון, 21.4.17, רק מופלטה אחת נשבע לכם... לך תאמין!
מאור הבעלים של רשת מולטי סרוויס קיים בביתו מימונה כהלכת המנהג המרוקאי. מאור האיש עם הלב הכי רחב שאני מכיר ורעייתו שתחיה אשת חייל מי ימצא אירחו בביתם הפתוח כל מי שבא והיו שם עשרות ומאות. מאור, לרגע לא חשב לוותר על המופלטה המסורתית והמתוקה. גם על המתוקים האחרונים מאור לא ויתר. אז מאור לבריאות, לך ולרעייתך ולכל בני ביתך אברכך בברכת תרבחו ותסעדו ושתשרה בביתכם רק ברכה והצלחה בריאות ואושר.
כוכב הצפון, 21.4.17, מצדיעים לנורית הירש ולנעמי פולנסקי
פסטיבל עין-גב היה השנה בסימן הצדעה למלחינה נורית הירש ולנעמי פולנסקי, האגדית, בת היישוב כנרת המושבה. בתמונות נעמי פולנסי ביחד עם נורית הירש ובן זוגה ערב פתיחת פסטיבל עין גב. בתמונה השנייה נורית הירש עם שתי בנותיה שהאחת מהן הגדולה היא פשוט זמרת אדירה. אז הנה פסטיבל עין גב המתקיים בעין גב שבעמק הירדן מצדיעים לנורית הירש ולנעמי פולנסקי. כל שנותר לצלם ישראל פנחס זה להנציח את התמונות ולמערכת העיתון כוכב הצפון לשלוח ברכות לשתיים.
כוכב הצפון, ארכיון המדינה גאה להציג - "תעודה ברשת" מיזם חדש לשיתוף הציבור באוצרות המדינה הגלומים בו.
בארכיון מופקדים כ-400 מיליון פריטים, בהם תיעוד של מוסדות המדינה, וכן מסמכים, מפות, בולים, קלטות אודיו, וידאו, צילומים מיוחדים ופרסומים שונים. על פי המיזם, אחת לכמה ימים יועלה לרשת, לאתר הארכיון, פריט בחשיפה מיוחדת בלוויית הסבר קצר. בחלקו הראשון של הפרויקט יועלו תעודות מעניינות מספר ההנצחה ליצחק רבין ז"ל, שיצא לאור בשנת 2005 ובכללן: מכתבים אישיים, מסמכים צבאיים, תמונות ומבחר מדברי רבין בדיוני המטכ"ל ובישיבות הממשלה. לאתר הארכיון.
17.4.15, כוכב הצפון, סרטון חדש באתר
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום ראשון, 23 אפריל2017
Wאבגדהוש
1326272829303101
1402030405060708
1509101112131415
1616171819202122
1723242526272829
1830010203040506
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.