הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 

כוכב צפון | גיליון 2245 | 15.7.16

 

המסורת מספרת שהרמב"ם נקבר בטבריה ובמקרה.

על פי מסורת זו, הרמב"ם ביקש לעלות לארץ ישראל כמה שנים לפני פטירתו, אך מלך מצרים סרב לבקשתו. כאשר ראה הרמב"ם שימיו קרבים, ציווה את בני ביתו ואת המקורבים אליו שיניחו את גופתו על גמל ויעלו אותה לארץ ישראל. כאשר שאלו אותו באיזו עיר הוא רוצה להיקבר, ענה להם הרמב"ם: במקום בו ייעצר הגמל שם תהא קבורתי. וכך היה: לאחר מותו טיהרו ורחצו את גופתו, שמו אותה בתכריכים והניחו אותה על גמל. הגמל הלך ללא מנוחה, וכאשר בא עד העיר טבריה עמד במקום הסמוך לקברו של רבי יוחנן בן זכאי ולא רצה לזוז משם.

כיוון שראו בני המשפחה והתלמידים את גודל הנס, קברו אותו שם. המסורת מספרת שנעשה נס והכל נעשה בקפיצת דרך והם הגיעו לטבריה ביום אחר מבוקר עד ערב. בחזרתם למצרים נמשך המסע כמה שבועות. כך  כתב  יוסף סופר (1762).

מסורת אחרת

מספרת שההחלטה להניח את הגופה על גמל ולראות היכן יעצור הגמל, לא הייתה של הרמב"ם עצמו אלא של תלמידיו. הם ניסו למנוע בכך את המחלוקת בין היישובים בארץ שרצו שגופתו של הרמב"ם תשכון בחלקתם. יהודי ירושלים רצו בו וטענו שהר הזיתים הוא המקום הראוי לו, ואילו יהודי מירון טענו שיש לקבור אותו סמוך לרבי שמעון בר יוחאי.

התלמידים החליטו שמקום עצירת הגמל יהיה מקום קבורתו.

קברו של הרמב"ם הינו אחד הקברים החשובים שבין אתרי העלייה לרגל (זיארה) בארץ ישראל. המצבה מעל לקברו הייתה גלויה עד שנת 1927, בשנה זו הקימו סביב המצבה עמודים עם שער מברזל. מאז שודרג  ושופץ ציון הקבר.

 

צלילי "הבה נגילה "נשמעו כבר לפני מאה ועשרים שנה בטבריה.

רחל כהן ז"ל סיפרה, כי הוריה מחסידי בויאן (סדיגורה) בטבריה, התלהבו כבר אז בשנת 1896, בסוף המאה ה-19, מהניגון "הבה נגילה", לצליליו רקדו החסידים בבית הכנסת העתיק של חסידי בויאן שהוקם על שפת הכנרת (1836).

הבה נגילה - בוצע לראשונה בפומבי - בקבלת הפנים החגיגית לגנרל אלנבי, לכבוד כניסת הצבא הבריטי לירושלים בשנת 1917. לראשונה הושמעה אז המנגינה עם מילים, שכתב לכבוד האירוע ההיסטורי, המורה למוסיקה אידלסון מירושלים.

מאז בוצע השיר ביותר מאלף ביצועים. מיליונים או מאות מיליונים מכירים את המנגינה. אפילו  הם: אלביס פרסלי, הארי בלפונטה, דלידה וג'ון לנון, שרו אותו בהופעותיהם.

"הבה נגילה" - נחשב לשיר היהודי - העברי המפורסם בעולם. מעטים יודעים, שהוא נולד כאן בטבריה - על שפת הכנרת.

 

לא מאמינים בבנקים ובכספות

בטבריה, מצאו פעם  כל מיני מקומות מסתור - ליהלומים כסף וזהב. למשל, תא הקפאה של מקרר ישן. משפחה מוכרת בעיר, החביאה בתוך עוף קפוא וגדול, אוצר של זהב ואלפי דולרים.

הם לא ספרו לאיש על מקום האוצר, אפילו לא לילדיהם.

באמצע יולי 1989 נסעו בעלי תרנגול הזהב, שבמקרר לטיול ארוך באמריקה. בביתם בטבריה, ארעה הפסקת חשמל. ביתם, שנכנסה מדי פעם לבדוק, אם הכל בסדר, חשה בריח רע העולה מהמקרר וגילתה את העוף שהיה קפוא, זה שהפיץ סירחון איום. מיד הושלך התרנגול לפח. לא יאכלו אותו.

כעבור כמה ימים, שאלו ההורים בטלפון מניו יורק, את בתם מה חדש? ואז שמעו שהכל בסדר חוץ מעניין אחד. כן משהו פעוט חסר כל ערך: העוף המסריח שהיה במקרר נזרק. כך פשוט הסבירה הבת: אי אפשר היה לסבול את הריח. ההורים  חשו ברע ומיהרו לעוף ... ולחזור לטבריה ...

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
21.2.20, מדור אוכל - מטבוחה
מאת ציון בן שימול, קייטרינג "מעדן ציון" המטבוחה המפורסמת של קייטרינג מעדן ציון. להמשך קריאה.
21.2.20, איילת שקד ואופיר סופר סיירו במרום הגליל ובגולן: "אנו מחוייבים לחקלאי ישראל, תמכנו בהם, ונקל עליהם כלכלית בעתיד".
השרה לשעבר איילת שקד, וח''כ אופיר סופר, תושב טפחות קיימו השבוע סיור בין המושבים החקלאיים באזור שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד מרשימת ימינה: "חקלאי ישראל, המסעדנים, הקבלנים ומשפחות המעסיקות עובדי סיעוד קורסים תחת הנטל של העסקת העובדים הזרים. מדוע המעסיקים צריכים לשלם פנסיה לעובדים הזרים, כשבארץ המוצא שלהם הם לא מקבלים פנסיה?" להמשך קריאה.
21.2.20, האם הוועדה לתכנון ולבניה בטבריה חוזרת לפעול?
מאת: חיים חליוה מחלקת מהנדס העיר בטבריה היא המחלקה המכניסה את מירב ההכנסות הכספיות מאגרות ומהיטלים לעירייה. מאז הבחירות הוועדה כמעט ולא פעלה. להמשך קריאה.
גיליון דיגיטלי של כוכב הצפון באינטרנט
בואו לחוות את חווית הגלישה באינטרנט עם המהדורה האינטראקטיבית של עיתון כוכב הצפון. יותר חדשות, יותר עניין, כתבות, ראיונות, סרטונים, כותבי דעות ומדורים ייחודיים, עכשיו בלחיצה.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום ראשון, 23 פברואר2020
Wאבגדהוש
526272829303101
602030405060708
709101112131415
816171819202122
923242526272829
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.