הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 

כוכב צפון | גיליון 2245 | 15.7.16

 

המסורת מספרת שהרמב"ם נקבר בטבריה ובמקרה.

על פי מסורת זו, הרמב"ם ביקש לעלות לארץ ישראל כמה שנים לפני פטירתו, אך מלך מצרים סרב לבקשתו. כאשר ראה הרמב"ם שימיו קרבים, ציווה את בני ביתו ואת המקורבים אליו שיניחו את גופתו על גמל ויעלו אותה לארץ ישראל. כאשר שאלו אותו באיזו עיר הוא רוצה להיקבר, ענה להם הרמב"ם: במקום בו ייעצר הגמל שם תהא קבורתי. וכך היה: לאחר מותו טיהרו ורחצו את גופתו, שמו אותה בתכריכים והניחו אותה על גמל. הגמל הלך ללא מנוחה, וכאשר בא עד העיר טבריה עמד במקום הסמוך לקברו של רבי יוחנן בן זכאי ולא רצה לזוז משם.

כיוון שראו בני המשפחה והתלמידים את גודל הנס, קברו אותו שם. המסורת מספרת שנעשה נס והכל נעשה בקפיצת דרך והם הגיעו לטבריה ביום אחר מבוקר עד ערב. בחזרתם למצרים נמשך המסע כמה שבועות. כך  כתב  יוסף סופר (1762).

מסורת אחרת

מספרת שההחלטה להניח את הגופה על גמל ולראות היכן יעצור הגמל, לא הייתה של הרמב"ם עצמו אלא של תלמידיו. הם ניסו למנוע בכך את המחלוקת בין היישובים בארץ שרצו שגופתו של הרמב"ם תשכון בחלקתם. יהודי ירושלים רצו בו וטענו שהר הזיתים הוא המקום הראוי לו, ואילו יהודי מירון טענו שיש לקבור אותו סמוך לרבי שמעון בר יוחאי.

התלמידים החליטו שמקום עצירת הגמל יהיה מקום קבורתו.

קברו של הרמב"ם הינו אחד הקברים החשובים שבין אתרי העלייה לרגל (זיארה) בארץ ישראל. המצבה מעל לקברו הייתה גלויה עד שנת 1927, בשנה זו הקימו סביב המצבה עמודים עם שער מברזל. מאז שודרג  ושופץ ציון הקבר.

 

צלילי "הבה נגילה "נשמעו כבר לפני מאה ועשרים שנה בטבריה.

רחל כהן ז"ל סיפרה, כי הוריה מחסידי בויאן (סדיגורה) בטבריה, התלהבו כבר אז בשנת 1896, בסוף המאה ה-19, מהניגון "הבה נגילה", לצליליו רקדו החסידים בבית הכנסת העתיק של חסידי בויאן שהוקם על שפת הכנרת (1836).

הבה נגילה - בוצע לראשונה בפומבי - בקבלת הפנים החגיגית לגנרל אלנבי, לכבוד כניסת הצבא הבריטי לירושלים בשנת 1917. לראשונה הושמעה אז המנגינה עם מילים, שכתב לכבוד האירוע ההיסטורי, המורה למוסיקה אידלסון מירושלים.

מאז בוצע השיר ביותר מאלף ביצועים. מיליונים או מאות מיליונים מכירים את המנגינה. אפילו  הם: אלביס פרסלי, הארי בלפונטה, דלידה וג'ון לנון, שרו אותו בהופעותיהם.

"הבה נגילה" - נחשב לשיר היהודי - העברי המפורסם בעולם. מעטים יודעים, שהוא נולד כאן בטבריה - על שפת הכנרת.

 

לא מאמינים בבנקים ובכספות

בטבריה, מצאו פעם  כל מיני מקומות מסתור - ליהלומים כסף וזהב. למשל, תא הקפאה של מקרר ישן. משפחה מוכרת בעיר, החביאה בתוך עוף קפוא וגדול, אוצר של זהב ואלפי דולרים.

הם לא ספרו לאיש על מקום האוצר, אפילו לא לילדיהם.

באמצע יולי 1989 נסעו בעלי תרנגול הזהב, שבמקרר לטיול ארוך באמריקה. בביתם בטבריה, ארעה הפסקת חשמל. ביתם, שנכנסה מדי פעם לבדוק, אם הכל בסדר, חשה בריח רע העולה מהמקרר וגילתה את העוף שהיה קפוא, זה שהפיץ סירחון איום. מיד הושלך התרנגול לפח. לא יאכלו אותו.

כעבור כמה ימים, שאלו ההורים בטלפון מניו יורק, את בתם מה חדש? ואז שמעו שהכל בסדר חוץ מעניין אחד. כן משהו פעוט חסר כל ערך: העוף המסריח שהיה במקרר נזרק. כך פשוט הסבירה הבת: אי אפשר היה לסבול את הריח. ההורים  חשו ברע ומיהרו לעוף ... ולחזור לטבריה ...

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
8.10.19, חודש האימהות
מועדון היולדות בייבי סטארט של המרכז הרפואי פדה-פוריה וקניון ביג פאשן דנילוף בטבריה אירגנו לאימהות חודש מיוחד של פעילויות. במועדון היולדות בייבי סטארט, של המרכז הרפואי פדה-פוריה ארגנו בשיתוף עם קניון ביג פאשן דנילוף, בטבריה, חודש של פעילויות לאם ולתינוק. כ-30 אימהות מכל האזור הגיעו למפגשי הבוקר, אותם העבירו אנשי הצוות המקצועי של האגף לאם ולילוד מהמרכז הרפואי. להמשך כתבה.
8.10.19, חברי קיבוץ תל קציר מאמצים קטע משביל סובב כנרת
קהילת הקיבוץ לקחה על עצמה את הטיפול ותחזוקת קטע השביל, שתחילתו מול הקיבוץ וסופו בסככת הבננות של קיבוץ מעגן. להמשך כתבה.
8.10.19, בכירי מערכת המשפט באירוע השקת ועדת הקשר טבריה של לשכת עורכי הדין במחוז הצפון
מחוז הצפון של לשכת עורכי הדין נפגשו במלון גלי כנרת רימונים בטבריה וציינו בערב החג את השקת ועדת הקשר טבריה וחגגו את תחילתן של השנה העברית ושנת המשפט. להמשך כתבה.
8.10.19, דולה לכל אישה - ראיון עם אביבית דביר
אביבית דביר, ילידת המושבה מגדל. עובדת כדולה ועכשיו מעבירה את הידע הלאה - ספרי קצת על עצמך - אני אביבית דביר בת שלושים וחמש, ילידת מגדל נשואה ואמא לשלושה בנים. דולה מזה כ-12 שנים. בעבר עזבתי את הצפון ועברתי לכמה שנים לאזור המרכז, לאחר כמה שנים חזרתי למגדל, במטרה לפתח את תחום ההיריון והלידה באזור הצפון.להמשך כתבה.
8.10.19, סוכות על שפת הכנרת בנמל עין גב.
מבצע לסוכות - ארוחה ושייט חופים, נגרייה לילדים, שייט דייג, מסעדה ועוד... החל מ-11 באוקטובר עד ה- 21 באוקטובר 2019 בתיירות עין גב מזמינים משפחות וילדים לחגוג את חופשת חג הסוכות לאורך הטיילת בנמל עין-גב עם שלל אטרקציות ופעילויות, בין התאריכים 11 באוקטובר עד ה- 21 באוקטובר 2019. להמשך כתבה.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום שלישי, 15 אוקטובר2019
Wאבגדהוש
4029300102030405
4106070809101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.